Szukaj

Groźna kumaryna w cynamonie

W cynamonie oraz produktach z jego zawartością zakupionych w polskich sklepach wykryto groźną dla zdrowia kumarynę. "Świat Konsumenta" zlecił akredytowanemu laboratorium zmierzenie zawartości kumaryny w produktach z polskiego rynku: w czterech markach cynamonu oraz w siedmiu produktach z jego zawartością, takich jak herbaty, płatki śniadaniowe, deser dla dzieci i guma do żucia.



Co to jest kumaryna?

Kumaryna to naturalna substancja zapachowa. Występuje w niektórych roślinach, głównie trawach, a także w cynamonie - w największych ilościach w cynamonie gatunku cassia (Cinnamomum cassia). Jest on tańszy i uznawany za gorszy od cynamonu cejlońskiego (Cinnamomum zeylanicum), w którym znajduje się znacznie mniej kumaryny.

To kumaryna odpowiada za przyjemny zapach świeżego siana. Jednak spożywana w zbyt dużych ilościach może uszkadzać wątrobę. Zgodnie z unijnym prawem, obowiązującym również w Polsce, w produktach spożywczych maksymalna dopuszczalna zawartość kumaryny wynosi 2 mg/kg produktu. Jedynie w przypadku cynamonu jako przyprawy nie ma regulacji prawnych odnośnie limitu kumaryny. Mimo to wykryte ilości kumaryny w badanym cynamonie są alarmujące. Naukowcy wyliczyli bowiem maksymalną bezpieczną dawkę kumaryny, jaką możemy dziennie spożyć, czyli TDI (tolerable daily intake). Jest to 0,1 mg na kilogram masy ciała. Czyli osoba ważąca 60 kg może bezpiecznie

zjeść 6 mg kumaryny w ciągu dnia. Z badań "Świata Konsumenta" wynika, że dawkę tę
łatwo przekroczyć, tym bardziej, że kumaryna trafia do organizmu z różnych źródeł, w
tym i z kosmetyków.

Co wykazały badania?

Badania wykonane na zlecenie "Świata Konsumenta" wykazały, że w każdej testowanej próbce znajdowała się kumaryna. W przypadku herbat badaniu poddano produkt suchy przed zaparzeniem.
Oto zawartości kumaryny wykryte przez laboratorium (w mg/kg):
  • Cynamon mielony Appetita: 3710
  • Cynamon mielony Kamis: 2510
  • Cynamon mielony Kotanyi: 2370
  • Cynamon mielony Prymat: 2280
  • Mus jabłkowy BoboVita Szarlotka z cynamonem: 0,6 (w tym przypadku zawartość kumaryny znajdowała się poniżej dozwolonego limitu)
  • Lipton Morocco mięta z przyprawami: 752
  • Tetley herbata z jabłkiem i cynamonem: 122
  • Herbapol herbata cynamonowa: 121
  • Płatki śniadaniowe Cini Minis: 15,8
  • Pierniki Anna's: 12,9
  • Guma do żucia Big Red Cinnamon: 5,1 (mieści się w normie, ponieważ górna dopuszczalna granica zawartości kumaryny w gumach jest wyższa niż w pozostałych produktach i wynosi 50 mg/kg).
Wyniki dotyczą badanych partii produktów.

Eksperci radzą, by ze względu na zawartość kumaryny cynamon jeść nie częściej niż
jedną porcję raz w tygodniu.

Więcej w "Świecie Konsumenta" nr 4/2007

Komentarze do: Groźna kumaryna w cynamonie (3)

pierre
pierre 01-11-2008 11:24

Napewo szkodzi

1

Zjadłem dzisiaj kaszkę mannę z cynamonem i dżemkiem. Nigdy nie bolał mnie żołądek i chyba pierwszy raz w życiu mam tak okropną kolkę. Że to cynamon domyśliłem się od razu -pierwszy raz użyłem Apetity. Z wielkim bólem ca... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Ben Eleazar
~Ben Eleazar 21-04-2007 06:41

Ciągle coś nowego...

2

Szkoda, że jest tyle kumaryny w cynamonie, który bardzo lubię. Gdy przeczytałem jakie są dozwolone ilości cynamonu do spożycia tygodniow zrobiło mi się gorąco. Muszę przestać pijać herbatki cynamono-imbirowo-gożdikowe, k... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (2)
Pokaż cały wątek (2)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze