Uczeni z Red Cross-Flanders w Mechelen w Belgii informują, że nie ma żadnych naukowych dowodów na to, iż dieta oparta na typach krwi ABO faktycznie sprzyja zdrowiu. Badacze przyjrzeli się całej literaturze naukowej dotyczącej tego tematu i znaleźli tylko jedno badanie, które sprawdzało działanie niskotłuszczowej diety na poziomy cholesterolu u ludzi z różnymi grupami krwi. Jednak nawet tu powiązanie było zbyt słabe, aby można je było brać na poważnie.
Niektóre z przeanalizowanych badań znalazły związek między grupą krwi a ryzykiem powstania skrzepów, niektórymi nowotworami, zawałem serca i krwotokiem w przypadku dengi (choroba tropikalna roznoszona przez komary).
Ale żadne prace nie wykazały, żeby jedzenie produktów rzekomo kompatybilnych z grupą krwi poprawiało stan zdrowia i przyczyniało się do utraty wagi bardziej niż ogólna dieta odchudzająca.
Skąd więc ten mit, że grupa A powinna jeść to, a grupa AB powinna unikać tamtego?
Dr Philippe Vandekerckhove mówi: - Lekarze od dawna o tym wiedzą, że jest to bez sensu, ale ten mit utrzymuje się w populacji ogólnej.
Zobacz również:
Grupa krwi jest determinowana przez proteiny na powierzchni czerwonych krwinek i przeciwciała we krwi. Najbardziej znaną klasyfikacją są typy krwi ABO, które odnoszą się do tego, czy komórki u danej osoby niosą proteiny A albo B, albo obie, albo żadnej z nich.
Pomysł, że grupa krwi wpływa na życie danej jednostki – a nawet na jej osobowość – jest popularny w Azji. W 2011 na przykład japoński polityk przepraszał za swoje niegrzeczne zachowanie, tłumacząc się grupą krwi.
Diety oparte na grupach krwi wywodzą się z teorii, że grupa krwi sygnalizuje ewolucyjne podłoże danej osoby, np. jej przodkami mogą być prehistoryczni łowcy-zbieracze lub rolnicy, dlatego będzie cierpieć stosując jedną dietę, albo znakomicie prosperować stosując inną.
Badanie Belgów ukazało się w The American Journal of Clinical Nutrition.
Beth Warren, dietetyczka z Nowego Jorku, przyznaje rację Belgom: - Na tę chwilę nie ma żadnego dowodu na to, że dieta oparta na grupie krwi wpływa pozytywnie na zdrowie.
Komentarze do: Grupa krwi a dieta – czy to ma sens?