Liczba ludności na świecie sięga już siedmiu miliardów, a wszystkie te osoby muszą być nakarmione. Jednak, zapotrzebowanie na energię nie zależy jedynie od liczby populacji, ale też i od średniej masy człowieka. Nowe wyniki badania, opublikowane przez BioMed Central w ogólnodostępnym czasopiśmie BMC Public Health, szacują łączną masę populacji ludzkiej, definiują jej rozmieszczenie w regionach całego świata oraz oceniają wpływ nadwagi oraz otyłości.
Połowa zjedzonego pożywienia jest spalana podczas aktywności fizycznej. Rosnąca masa oznacza wyższe wymagania energetyczne, ponieważ wymaga więcej energii, aby poruszać/przenieść ciężkie ciało. Nawet w spoczynku większy organizm spala więcej energii.
Wykorzystując dane pochodzące od Organizacji Narodów Zjednoczonych i od Światowej Organizacji Zdrowia, naukowcy z Londyńskiej Szkoły Higieny i Medycyny Tropikalnej szacują, iż łączna waga wszystkich dorosłych ludzi to 287 milionów ton, z czego 15 milionów ton to ludzie z nadwagą, a 3,5 miliona ton - z otyłością.
Zobacz również:
- Nadwaga, jako ciężki problem współczesnej ludzkości
- Jak zwalczyć nawagę?
- Skutki nadwagi
- Blokowanie tętnicy żołądka nową metodą leczenia otyłości?
- Kobiety, które urodziły się jako pierwsze bardziej narażone są na otyłość
- Ocet jabłkowy. Otyłość - przyprawa, która leczy
- Nieoperacyjne leczenie otyłości - balon żołądkowy
- Cukier miałby być "białym zabójcą"?
Podczas gdy średnia masa ciała na świecie to 62 kg, w Ameryce Północnej, która jest kontyntenem z największą łączną masą ciała, średnia waga wynosi 80.7kg.
Co ciekawe, ludność Ameryki Północnej stanowi jedynie 6% ludności całego świata, ale za to 34% otyłych ludzi globu ziemskiego znajduje się właśnie tam.
W przeciwieństwie do tego kontynentu, w Azji jest 61% ludności świata, a spośród wszystkich otyłych ludzi na świecie, znajduje się tam tylko 13% takich przypadków.
Jeśli wszystkie kraje miałyby takie samo średnie BMI co w Stanach Zjednoczonych, ludzka biomasa zwiększyłaby się aż o 58 milionów ton. Jest to równowartość dodatkowych 935 milionów ludzi na świecie, patrząc przez pryzmat średniej masy ciała.