Badanie przeprowadzone na 12 700 dzieciach w wieku 2-9 lat z ośmiu europejskich krajów mówi wyraźnie: jedynacy przejawiają ponad 50% większą tendencję do nadwagi i otyłości niż dzieci posiadające rodzeństwo.
Powyższe oświadczenie jest w pełni rzetelne – wykluczono wpływ takich czynników jak płeć, waga w dniu urodzin czy waga rodziców.
Dla wszystkich dzieci biorących udział w badaniu obliczono ich wskaźnik BMI, a ich rodzice poproszeni zostali o wypełnienie kwestionariusza pytającego m.in. o nawyki żywieniowe potomstwa, oglądanie telewizji i ilość czasu, jaki dzieci spędzają bawiąc się na dworze.
„Nasze badanie pokazuje, że jedynacy rzadziej spędzają czas na zabawie poza domem, częściej pochodzą z rodzin słabiej wyedukowanych i częściej jest tak, że w ich sypialniach znajduje się telewizor. Nawet biorąc te czynniki pod uwagę, korelacja między byciem jedynym dzieckiem a nadwagą jest silna,” mówi Monica Hunsberg, jeden z naukowców przeprowadzających badanie.
Zobacz również:
- Przyczyny otyłości u dzieci
- Przyczyny otyłości, rodzaje i profilaktyka
- Ocet jabłkowy. Otyłość - przyprawa, która leczy
- Blokowanie tętnicy żołądka nową metodą leczenia otyłości?
- Jak zwalczyć nawagę?
- Nadwaga, jako ciężki problem współczesnej ludzkości
- Jemy mniej kalorii, a wciąż mamy problem z otyłością: jak to możliwe?
- Nieoperacyjne leczenie otyłości - balon żołądkowy
Jest oczywiste, iż aktywność i struktura rodziny, w której jest tylko jedno dziecko, różni się od środowiska jakie stwarza rodzina wielodzietna, jednak by w pełni wyjaśnić związek między jedynactwem a nadwagą, potrzeba dalszych badań. Naukowcy już szykują się do kolejnego projektu.
Dane do raportu zgromadzone zostały przez szereg uczelni i instytutów współpracujących ze sobą w ramach europejskiego projektu identyfikacji otyłości u dzieci i niemowląt i jej prewencji IDEFICS.