Jedzenie węglowodanów wieczorami zapobiega nadwadze?
Od małego powtarza się nam, iż spożywanie pokarmów nocą niesie za sobą poważne konsekwencje. Żyjemy więc w przeświadczeniu, iż jest to coś złego, co prowadzi do przybierania na wadze. Czy aby na pewno jest to prawdą?
Tłuszcze - główną przyczyną otyłości?
We wcześniejszych latach modny był pogląd, że to nie węglowodany, a tłuszcze są główną przyczyną nadwagi, ponieważ jak sama nazwa wskazuje - przyczyniają się do odkładania tłuszczu w organizmie. Nie da się ukryć, że tłuszcze jako makroskładniki są najbardziej kalorycznym elementem pożywienia, jednak według badań specjalistów ich całkowite odstawienie powoduje zaburzenia pracy organizmu, uszkadza narządy wewnętrzne i rozregulowuje układ trawienny. Mowa tutaj oczywiście o zdrowych tłuszczach.
Często zdarza się, że ludzie niemający zbyt wiele czasu jedzą posiłki bardzo późno, po czym kładą się spać, aby kolejnego dnia wstać ponownie wcześnie rano i bez śniadania wyruszyć do pracy. Jedzenie posiłków bardzo późno jest o tyle złe i niekorzystne, że wszystkie tłuszcze i węglowodany dostarczone do organizmu później niż 2-3 godziny przed snem zostaną przetransportowane i odłożone w postaci tłuszczu na ciele. Metabolizm zwalnia procesy przemiany materii, gdy idziemy spać, dlatego zjedzenie węglowodanów bądź tłuszczy w późnych godzinach powoduje tycie. Najlepszym rozwiązaniem jest zjedzenie posiłku wyłącznie białkowego lub warzywnego około 2 godziny przed snem, by nie odczuwać głodu, ale również nie dostarczać zbyt wielu kalorii koniecznych do strawienia przed zaśnięciem.
Pozbywanie się kalorii odbywa się podczas snu. Kto rezygnuje wieczorami z węglowodanów pozwala swojemu organizmowi spalać tłuszcz. Wystarczy jednak porcja makaronu wieczorem i czynność spalania kalorii zostaje zablokowana- mówi profesor Susane Klaus z Niemieckiego Instytutu do Badań nad odżywianiem w Poczdamie.
Najnowsze odkrycia naukowców
Jak donoszą naukowcy z Izraela spożycie węglowodanów tylko w godzinach nocnych może przyczyniać się do zmniejszenia nadwagi. Dieta ta może pomóc osobom, które chcą na stałe schudnąć i przy okazji zmniejszyć ryzyko cukrzycy i zakrzepowych chorób serca. Jest to niewiarygodne odkrycie.
Zobacz również:
Izraelscy naukowcy przeprowadzili badanie wśród policjantów w Jeruzalem. Mieli oni za zadanie utrzymać dietę przez okres pół roku, polegającą na jedzeniu węglowodanów, ale tylko wieczorami. Podczas tego eksperymentu naukowcy badali trzy rodzaje hormonów: hormon odpowiadający za głód, hormon odpowiadający za uczucie sytości i ten, który przy otyłości pomaga odkładać tłuszcz. Podczas miesiąca Ramadanu doszli oni do wniosku, że poziom hormonu odpowiadającego za uczucie sytości zmienił się u osób, które spożywały wieczorami węglowodany. Osoby te miały lepsze wyniki podczas badania, ich wygląd zewnętrzny znacznie się poprawił i nie odczuwały głodu.
Odkrycie to stanowi podstawę do ustanowienia nowej diety dla ludzi, którzy na co dzień borykają się z tym problemem i nie mogą sobie dać rady, jak i dla tych, którzy mają problemy z cukrzycą i chorobami serca.
Regularne ćwiczenia
Powszechnie mówi się, że każdy kto chciałby utrzymać się w dobrym zdrowiu, poprawić pracę serca lub spalić tkankę tłuszczową powinien dużo ćwiczyć. Nie zawsze mówi się jednak, w jaki sposób powinno się to robić, ile czasu powinny trwać ćwiczenia i co najważniejsze, jakie ćwiczenia wykonywać? Do najlepszych ćwiczeń tego typu zalicza się pływanie, bieganie, jazda na rowerze lub łyżworolkach. W przypadku braku kondycji – długie spacery. Należy uważać z bieganiem, jeśli posiadamy zbyt dużą nadwagę – przesadnie duży ciężar może zniszczyć lub zdeformować nieprzyzwyczajone kostki i kolana. Przed każdym treningiem konieczna jest rozgrzewka przygotowująca mięśnie i stawy, a sam trening właściwy powinien trwać minimum 30 minut.
Ograniczenie węglowodanów sposobem na zachowanie zdrowia!
Niestety w dzisiejszych czasach trudno nam zrezygnować z węglowodanów. Można zatem poszukać produktów, które ograniczają ich wchłanianie. Oto kilka zasad, które można zastosować:
- zamiast kupować normalny biały makaron, zaleca się kupować makaron pełnoziarnisty,
- ziemniaki należy potraktować tylko jako dodatek do warzyw,
- białe pieczywo można zastąpić pieczywem razowym, najlepiej takim, który jest sporządzany na naturalnym zakwasie,
- starajmy się aby nasze kanapki były przyrządzane z większa ilością warzyw, twarogów i wędlin i aby to one były przewagą na naszej kanapce, a nie pieczywo,
- spożywajmy więcej kasz,
- pozbądźmy się starych nawyków i starajmy się by nowe produkty stały się codziennością,
- do naszej nowej diety włączmy więcej produktów białkowych, takich jak mięso i ryby.
Opracowała:
Ewelina Biela
Komentarze do: Jedzenie węglowodanów wieczorami zapobiega nadwadze?