Kasza jaglana - właściwości i korzyści
Powstająca z łuskanych ziaren prosa kasza jaglana, nazywana czasem jagłami, długo była zapomnianym produktem w naszej kuchni, ostatnio jednak staje się znów coraz popularniejsza. Jest to jedna z najstarszych i najzdrowszych kasz.
Kasza jaglana jest bardzo smaczna, choć może być gorzka jeżeli źle się ją przygotuje. Pasuje do wielu różnych smaków, można ją podawać i na słodko i na słono. Jednak warto ją wprowadzić do jadłospisu nie tylko ze względu na smak, ale także wartości odżywcze i zdrowotne.
Wartości odżywcze
Kasza jaglana jest zbliżona do innych kasz pod względem wartości odżywczych, zawiera jedynie mniej błonnika, obecna w niej skrobia jest delikatniejsza niż w innych kaszach, nie ma też w niej glutenu. Zawiera sporo białka, witaminy B1, B2, B6, żelazo, miedź oraz krzemionkę obecną w niewielu produktach spożywczych.
W chorobach układu pokarmowego
Kasza jaglana jest lekkostrawna oraz nie powoduje alergii, dlatego też jest idealnym produktem, który można podawać osobom na diecie bezglutenowej, z różnymi schorzeniami układu pokarmowego oraz alergiami. Jedną z jej najważniejszych cech jest działanie zasadotwórcze.
Zobacz również:
Kasza jaglana neutralizuje nadmiar kwasów żołądkowych, dzięki czemu wyrównuje poziom kwasu w organizmie, zwalcza zgagę oraz wspomaga trawienie. Jest to bardzo ważne zwłaszcza współcześnie, kiedy wiele spożywanych przez nas pokarmów ma odczyn kwaśny, co powoduje zakwaszenie organizmu.
W czasie przeziębienia
Oprócz tego kasza jaglana działa także antywirusowo oraz wysuszająco, dzięki czemu jest dobrym domowym lekarstwem na przeziębienie, pomaga usuwać śluz z organizmu, działa więc łagodząco na katar oraz mokry kaszel. Ma też właściwości ocieplające, dlatego też można ją polecić zmarzluchom.
Dla włosów, skóry i paznokci
Kaszę jaglaną warto jeść także ze względu na zawartość krzemu, który bardzo dobrze wpływa na włosy, skórę i paznokcie, ale także na stan kości i stawów. Dzięki zawartości lecytyny i witaminy E wspiera pamięć i koncentrację, jej spożywanie może więc poprawić chociażby wyniki w nauce.
Niewątpliwie warto włączyć kaszę jaglaną do swojej diety. Dobrze jest jedynie pamiętać, że przed ugotowaniem, wymaga ona wymoczenia w wodzie, dzięki czemu pozbędziemy się goryczki. Kasza jaglana wpłynie na pewno bardzo pozytywnie na nasze zdrowie i samopoczucie. Jest bardzo dobrym produktem dla osób na diecie lekkostrawnej lub bezglutenowej, można podawać ją dzieciom i dorosłym w czasie przeziębienia, na pewno złagodzi objawy.
Pomoże też osobom, którym dokucza zgaga lub o zakwaszonym organizmie. Warto ją jednak jeść nie tylko ze względu na wartości odżywcze, ale też dlatego, że jest bardzo smaczna i można ją przygotować na bardzo wiele różnych sposobów.
Magdalena Pospieszałowska
Komentarze do: Kasza jaglana - właściwości i korzyści