Kiwi – właściwości, korzyści dla zdrowia
Do grona egzotycznych owoców, które przyjęły się w naszym kraju, należy kiwi. Dostępny przez cały rok niemal we wszystkich polskich sklepach, owalny owłosiony owoc o słodko-kwaśnym smaku używany jest jako składnik ciast, owocowych sałatek, a także koktajli.
Owoce stanowią genialny sposób na urozmaicenie naszej diety - dodają smaku, sprawiają, że staje się bogatsza, a do tego pełna witamin i minerałów. Zalecane jest spożycie aż trzech porcji owoców każdego dnia, najlepiej by były zróżnicowane zarówno pod względem smaku, jak i zawartości składników odżywczych.
Charakterystyka kiwi
Kiwi to popularna nazwa owocu aktinidii, określanego również mianem agrestu chińskiego. W stanie dzikim ta pnąca roślina występuje jedynie w Chinach, mimo to największymi eksporterami owoców są Nowa Zelandia i Ameryka Północna.
Miąższ kiwi jest zielony, o galaretowatej konsystencji, ma kwaśno-słodki, charakterystyczny smak. Owoce można przechowywać od dwóch do sześciu miesięcy - przez ten czas nie tracą one swoich właściwości odżywczych ani smakowych.
Kiwi jest owocem zawierającym sporą ilość alergenów, dlatego odradza się jego spożycie osobom podatnym na uczulenia, szczególnie małym dzieciom.
Wartości odżywcze kiwi
W 100 gramach kiwi znajdują się następujące wartości odżywcze:
- wartość energetyczna - 61 kcal;
- białko ogółem - 1,14 g;
- tłuszcz - 0,52 g;
- węglowodany - 14,66 g (w tym cukry proste - 8,99 g);
- błonnik - 3 g;
- witamina C - 92,7 mg;
- tiamina - 0,027 mg;
- ryboflawina - 0,025 mg;
- niacyna - 0,341 mg;
- witamina B6 - 0,063 mg;
- kwas foliowy - 25 µg;
- witamina A - 87 IU;
- witamina E - 1,46 mg;
- witamina K - 40,3 µg;
- wapń - 34 mg;
- żelazo - 0,31 mg;
- magnez - 17 mg;
- fosfor - 34 mg;
- potas - 312 mg;
- sód - 3 mg;
- cynk - 0,14 mg.
Kiwi jest niskokaloryczne i charakteryzuje je wysoka zawartość witaminy C. Zawiera także bogactwo minerałów (wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód i cynk) oraz witamin A, E, K oraz tych z grupy B.
Korzyści dla zdrowia ze spożywania kiwi
Jak większość naturalnych składników diety (takich jak owoce i warzywa), również kiwi dzięki wysokiej zawartości wartości odżywczych pozytywnie wpływa na nasze zdrowie.
Zobacz również:
Działa przeciwinfekcyjnie
Kiwi zawiera dużą ilość witaminy C. Jeden średniej wielkości owoc zaspokaja zapotrzebowanie dorosłego człowieka na kwas askorbinowy. Spożywanie agrestu chińskiego wzmacnia naszą odporność i sprawia, że jeśli już złapiemy infekcję, szybciej powracamy do zdrowia.
Wspiera działanie układu krwionośnego
Składniki zawarte w kiwi pozytywnie wpływają na krążenie i pracę serca. Potas obniża ciśnienie krwi, a witaminy C i E działają przeciwmiażdżycowo.
Ze względu na dużą zawartość błonnika regularne spożywanie kiwi powoduje także obniżenie poziomu złego cholesterolu.
Działa przeciwnowotworowo
Dzięki dużej zawartości witaminy E oraz innych przeciwutleniaczy kiwi zapobiega powstawaniu wolnych rodników i wspomaga zdolności regeneracyjne komórek.
Dobre dla osób z cukrzycą
Duża zawartość błonnika sprawia, że kiwi jest idealną przekąską dla diabetyków - reguluje poziom insuliny we krwi, a jego spożycie ogranicza ryzyko gwałtownego spadku poziomu cukru.
Pozytywnie wpływa na procesy trawienne
Zawarty w kiwi błonnik pozytywnie wpływa na pracę jelit i reguluje proces trawienia pokarmów, dzięki czemu rzadsze stają się problemy z zaparciami czy biegunkami. Dodatkowo pektyna znajdująca się w pestkach kiwi stabilizuje naturalną florę bakteryjną organizmu i oczyszcza go z toksyn. Agrest chiński to owoc niskokaloryczny, a więc jest zalecany osobom pragnącym zrzucić zbędne kilogramy.
Wspiera funkcjonowanie układu nerwowego
Zawarty w kiwi kwas foliowy nie tylko pozytywnie wpływa na rozwój płodu w przypadku kobiet spodziewających się dziecka, ale również poprawia funkcjonowanie układu nerwowego, sprawność umysłową i redukuje związane z nią poczucie wyczerpania.
Poprawia samopoczucie
Kiwi zawiera serotoninę, zwaną hormonem szczęścia, a także inozytol - składniki mające działanie antydepresyjne i poprawiające ogólne samopoczucie.
Potas wpływa natomiast na redukcję odczuwanego przez nas zmęczenia, apatii i senności w ciągu dnia.
Chroni oczy
Dzięki zawartości beta-karotenu, luteiny i antyoksydantów (takich jak witamina C czy E), spożywanie kiwi zapobiega zwyrodnieniom gałki ocznej, wpływa pozytywnie na ostrość widzenia i dokładność postrzegania kolorów.
Regularne spożywanie kiwi może zapobiegać także poważnym chorobom oczu, m.in. jaskrze.
Pozytywnie wpływa na układ kostny
Zawarty w kiwi wapń pomaga utrzymać prawidłową gęstość kości, wpływa pozytywnie na zdrowie zębów, a także zapobiega osteoporozie.
Zastosowanie kiwi
Bogactwo właściwości odżywczych i walory smakowe kiwi sprawiają, że jest ono używane głównie jako owoc spożywczy. Jednak można go wykorzystać także jako składnik kosmetyków. Sam krzew aktinidii to natomiast przepiękna roślina ogrodowa.
Zastosowanie kiwi w kuchni
Kiwi to owoc posiadający bardzo uniwersalne zastosowanie w kuchni. Spożywa się je głównie na surowo. Skórkę owocu, mimo iż jest jadalna, najczęściej usuwa się przed spożyciem ze względu na ryzyko znajdowania się na niej szkodliwych pestycydów.
Kiwi może również stanowić składnik sałatek nie tylko owocowych, ale również tych „na słono". Świetnie sprawdza się także jako dodatek do ciast, jego kwaśny smak jest doskonałą przeciwwagą dla słodkich, kremowych mas.
Osoby, które nie przepadają za kwaskowatym smakiem kiwi z powodzeniem mogą włączyć je do swojej diety jako składnik konfitur lub koktajli, dodając do nich warzywa lub inne, słodsze owoce.
Nie używa się kiwi jako dodatku do galaretek, ponieważ zawarte w nim enzymy neutralizują działanie żelatyny, a w konsekwencji uniemożliwiają tężenie.
Zastosowanie kiwi w kosmetyce
Kiwi ze względu na dużą ilość drobnych delikatnych pestek idealnie sprawdza się jako składnik peelingów. Stosuje się go również do produkcji kremów, ponieważ dzięki zawartości kwasów sprawia, że skóra rozjaśnia się i staje bardziej promienna.
Autor: Małgorzata Nowak
Komentarze do: Kiwi – właściwości, korzyści dla zdrowia