Korzyści ze spożywania oleju z ryb
Oleje rybne zawierają niezwykle zdrowe i ważne dla organizmu kwasy tłuszczowe Omega-3, takie jak kwas DHA - kwas dokozaheksaenowy oraz EPA - kwas eikozapentaenowy. Najwięcej zdrowego oleju rybnego zawierają takie ryby jak: pstrąg, makrela, łosoś, tuńczyk czy wątroba rekina.
Wyżej wymienione ryby, poza kwasami tłuszczowymi Omega-3, są również dobrym źródłem witamin A i D. Eksperci na całym świecie zalecają spożywanie ryb, jednak gdy jest to niemożliwe lub możliwość spożywania ryb jest ograniczona, warto w takim wypadku zaopatrzyć się w suplementy zawierające kwas omega-3. Najczęściej można znaleźć je w każdej aptece w postaci kapsułek lub w formie płynnej.
Kwasy tłuszczowe Omega-3
Są to kwasy tłuszczowe nienasycone, które mają bardzo pozytywny wpływ na zdrowie człowieka. Omega-3 składa się z dwóch kwasów: kwasu DHA oraz kwasu EPA. Główne zalety kwasów tłuszczowych omega-3 to:
- olej rybny zmniejsza ryzyko rozwoju raka prostaty u mężczyzn,
- olej rybny chroni nas przed depresją, korzystnie wpływając na nasze ciało, pogodę ducha i umysł,
- pomaga młodym ludziom pokonać ADHD oraz inne wychowawcze problemy,
- poprawia pamięć i funkcjonowanie mózgu,
- chroni przed chorobą Alzheimera,
- odpowiednie dzienne spożycie kwasów omega-3 chroni ludzi przed utratą wzroku,
- korzystnie wpływa na rozwój płodu,
- olej rybny chroni ludzkie serce przed stresem,
- zmniejsza częstotliwość napadów u chorych ludzi na padaczkę,
- zmniejsza ryzyko powstawania skrzepu na ściankach naczyń krwionośnych,
- podwyższa poziom HDL - czyli dobrego cholesterolu,
- obniża poziom szkodliwych tłuszczy,
- zapobiega arytmii.
Zobacz również:
Występowanie tłuszczów Omega-3
Poza tłustymi rybami, kwasy omega-3 występują w wielu produktach żywnościowych takich jak:
- Len
- Olej perilla
- Orzechy włoskie
- Jaja
- Nasiona Chia
- Świeża bazylia
- Ciemnozielone warzywa liściaste takie jak szpinak.
Naukowcy z University of Pittsburgh Graduate School of Public Health, na cel sowich badań wzięli społeczeństwo japońskie. W Japonii jest znacznie niższy procent zachorowań na choroby serca niż w USA, Kanadzie, Europie Zachodniej, Australii i Azji. Naukowcy swoje badania przedstawili w kwietniu 2008 roku w Journal of American College of Cardiology.
Z badań wynika, że w Japonii spożycie ryb i kwasów omega-3 jest znacznie wyższe niż w innych krajach. Autor badania Akira Sekikawa powiedział: - Nasze badania sugerują, że spożywanie kwasu omega-3 zapobiega gromadzeniu się cholesterolu w tętnicach i tym samym procent zachorowań na serce wśród Japończyków jest tak niski. Dorosły Japończyk w ciągu dnia spożywa 100 gramów ryby, natomiast Amerykanin spożywa rybę zaledwie dwa razy w ciągu tygodnia.
Warto dodać do swojego jadłospisu ryby, szczególnie tłuste. Jeżeli spożywasz ich zbyt mało i nie posiadasz możliwości zmiany jadłospisu, warto w takim wypadku zaopatrzyć się w suplementy zawierające duże ilości kwasów tłuszczowych omega-3. Obecnie omega-3 jest dodawany również do wielu margaryn i produktów codziennego spożycia, więc robiąc zakupy, warto spojrzeć na etykietę i wybrać produkt korzystnie wpływający na nasze zdrowie.
Damian Nejman
Komentarze do: Korzyści ze spożywania oleju z ryb