Zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem (AMD) to pierwsza przyczyna ślepoty w krajach uprzemysłowionych. Występuje w dwóch postaciach: mokrej i suchej. W terapii AMD używa się Lucentisu, który jest dość skuteczny, ale który nie przywraca wzroku. Wcześniejsze badania wykazały już, że kwasy tłuszczowe omega-3 mogą chronić przed AMD. Jedno z nich, opublikowane w Archives of Ophthalmology w 2011, pokazało, że kobiety jedzące duże ilości ryby bogatych w omega-3, były mniej zagrożone AMD.
Najnowsze prace, zrealizowane przez francuskich badaczy z centrum szpitalnego w Creteil, trwały 3 lata, a ich celem było ustalenie, czy faktycznie suplementy omega-3 chronią przed AMD. Wyniki tych obserwacji zostały zaprezentowane na 119 kongresie naukowym SFO (Société française d'ophtalmologie).
Eric Souied, kierujący tymi pracami, mówi: - Rezultaty są dość umiarkowane, aczkolwiek widać, że osoby, które jedzą więcej tych kwasów tłuszczowych, wyciągają z nich realne korzyści.
W obserwacjach udział wzięło 263 pacjentów w wieku od 55 do 85 lat. Wszyscy byli dotknięci wczesnymi objawami, wiążącymi się z AMD.
Zobacz również:
Uczestników podzielono na 2 grupy: jedna jadła codziennie suplement dwóch kwasów omega-3 (840 mg DHA i 270 mg EPA), a druga otrzymywała placebo.
Okazało się, że suplementacja zwiększyła o 70% ilość kwasu DHA w błonie komórek siatkówki oka i mózgu. U 1/3 pacjentów, u których stwierdzono największe poziomy DHA, ryzyko AMD zmalało o 68% w ciągu trzech lat.
Jednakże jak podkreślają naukowcy, biorąc pod uwagę wszystkich pacjentów, którzy wzięli udział w tym badaniu, absorpcja omega-3 w takich dawkach wpływa jedynie umiarkowanie na opóźnienie pojawienia się choroby.
Poza tym, w grupie zażywającej placebo – olej z oliwek – także stwierdzono 9-procentowy wzrost DHA w membranach komórkowych. Naukowcy wyjaśniają, że taki rezultat można wyjaśnić zmianą w zwyczajach odżywiania u uczestników w tej grupie, którzy po prostu sami z siebie mogli zacząć jeść produkty bogate w omega-3.
Reasumując, badanie pokazało, że wysokie poziomy DHA w błonach komórkowych mogą ograniczać ryzyko zachorowania na AMD. Omega-3 nie wyleczą tej choroby, ale mogą jej w jakiś sposób zapobiec. Może więc warto zastanowić się nad zwiększeniem ich konsumpcji, mając na uwadze to, że można je jeść bezkarnie aż do 4 g na dzień, nie obawiając się skutków ubocznych.
Komentarze do: Kwasy omega-3 chronią przez AMD