Lekka i przyjemna dieta jogurtowa
Dieta jogurtowa jest dieta lekką i bardzo przyjemną. Jak sama nazwa wskazuje jej podstawowym składnikiem są jogurty, które są bogate w łatwo przyswajalne białko, wapń, fosfor i witaminy. Głównie jada się potrawy, które są kombinacją jogurtów i produktów mlecznych z warzywami i owocami.
Dieta jogurtowa pozwala stracić około 5 kg w ciągu 2 tygodni. Ponadto stosując ją nie jesteśmy głodni, ze względu na dużą zawartość białka w produktach pochodzenia mlecznego. Dzięki białku mamy poczucie sytości, co sprawia , że nie czujemy się głodni i mniej jemy.
Podstawowe produkty stosowane w diecie to jogurty. Aby dieta przebiegała prawidłowo powinny być one bogate w żywe kultury bakterii, które przyspieszają i ułatwiają trawienie, tym samym powodując spadek wagi.
W diecie jogurtowej można stosować następujące produkty:
- jogurty owocowe o normalnej zawartości tłuszczów
- jogurty zawierające żywe kultury bakterii
- jogurty o niskiej zawartości tłuszczów
- jogurty odtłuszczone owocowe
- maślanki
- kefiry
- twarogi
- owoce
- pieczywo różnego rodzaju
- muesli
Wady diety jogurtowej
Dieta ta ma wiele cech pozytywnych, między innymi powoduje szybki spadek wagi, jednak stosując ją dłużej wpływa negatywnie na organizm człowieka. Między innymi powoduje:
- zaparcia
- problemy z perystaltyką jelit
- przyczynia się do powstania alergii ( laktoza)
- trudności z wypróżnianiem
- powoduje wycieńczenie organizmu
Jadłospis
Dieta jogurtowa powinna dostarczać około 1000-1200 kalorii. Jest prosta w przygotowaniu i smaczna. Podstawową zasadą jest spożywanie posiłków, które zawierają jogurt lub inny produkt mleczny. Oto przykładowe menu.
- Śniadanie
(150 g jogurtu poziomkowego + 2 łyżki otrąb + 2 mandarynki)
- Obiad
(200 g pieczonego dorsza + sos jogurtowy +gotowany ziemniak)
- Kolacja
(250 g sałatki z owoców + 50 g jogurtu owocowego)
Zobacz również:
Jeśli spożywanie tylko 3 posiłków dziennie nie jest dla nas wystarczające, możemy sobie pozwolić na zjedzenie II śniadania i podwieczorku. Jednak należy pamiętać o tym by składały się one z jogurtu z owocami lub warzywami.
Po zakończeniu diety należy wrócić do normalnego odżywiania, ale należy pamiętać o unikaniu produktów wysokokalorycznych.