Polacy lubią spędzać czas w gronie rodziny i znajomych przy suto zastawionym stole. Majówka to początek sezonu na pikniki i grillowanie. Tłuste potrawy, jakie wówczas spożywamy oraz brak ruchu może doprowadzić do wystąpienia przykrych dolegliwości ze strony układu pokarmowego, np. zgagi.
Wiosną i latem dużo chętniej przebywamy na świeżym powietrzu. Jednak nie zawsze oznacza to, że spędzamy ten czas aktywnie, np. jeżdżąc na rowerze czy na rolkach.
W ostatnich latach coraz chętniej wybieramy się na pikniki lub grillujemy ze znajomymi. Niestety te chwile kulinarnego zapomnienia mogą doprowadzić do wystąpienia zgagi, a tym samym popsuć przyjemność spotkania ze znajomymi, rodziną. Warto mieć przy sobie wówczas lek, który szybko i skutecznie uwolni nas od palącego problemu, np. Gaviscon. Pierwszy w Polsce supresant refluksu gasi zgagę już w 3 minuty od zastosowania a dzięki naturalnym składnikom i unikalnemu mechanizmowi działania jest bezpieczny również dla kobiet w ciąży i karmiących mam.
Jakie potrawy znajdujące się na stole podczas letniego piknikowania najbardziej sprzyjają wystąpieniu zgagi? Oto kilka przykładów.
- Tłuste mięsa - trudno wyobrazić sobie polskiego grilla bez ociekającej tłuszczem kiełbasy, karkówki czy kaszanki.
- Kwaśne zakąski - najbardziej popularne do zagryzania mięs z grilla są ogórki kiszone czy grzybki marynowane. Te kwaśne przekąski mogą dodatkowo przyczynić się do wystąpienia zgagi.
- Alkoholowe napoje - po tłustym posiłku najchętniej sięgamy po napoje alkoholowe, tj. piwo, ale także te wysokoprocentowe. Często nie ograniczamy się w ilości ich spożycia co dodatkowo wzmaga uciążliwość zgagi.
Zobacz również:
Nie tylko rodzaj jedzenia przyczynia się do wystąpienia palącego uczucia w okolicach mostka, ale także sposób spożywania posiłków. Jak najczęściej spędzamy czas podczas grillowania?
- Nie ruszamy się - potrafimy siedzieć kilka godzin przy stole, jedząc i nie ruszając się z miejsca.
- Przejadamy się - nie mamy umiaru w spożyciu wszystkich dań, które pojawiają się na stole.
- Najadamy się przed snem - często siedzimy przy stole jedząc aż do późnych godzin nocnych, a następnie idziemy spać z tzw. pełnym żołądkiem.
Wszystkie te okoliczności zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia zgagi. Aż 73% osób, które doświadczają uczucia pieczenia za mostkiem, uważa tę dolegliwość za uciążliwą. Osoby odczuwające zgagę skarżą się na obniżenie witalności. Jeśli dolegliwość pojawia się częściej niż raz w tygodniu wpływa również na pogorszenie sprawności fizycznej oraz samopoczucia. Nie należy bagatelizować takiego stanu. Częsta i uporczywa zgaga to główny objaw choroby refluksowej, która nieleczona może prowadzić do poważnego uszkodzenia naszego przewodu pokarmowego, a także nowotworów - twierdzi prof. dr hab. n. med. Andrzej Dąbrowski, Kierownik Kliniki Gastroenterologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
Lek Gaviscon (OTC) wskazany jest do leczenia objawów refluksu żołądkowo-przełykowego, takich jak odbijanie, zgaga, niestrawność (związana z refluksem), na przykład po posiłkach, w czasie ciąży a także u pacjentów z objawami związanymi z refluksowym zapaleniem przełyku. Unikalny mechanizm działania leku, który po połączeniu z kwasem żołądkowym tworzy warstwę kwasu alginowego, blokuje przedostawanie się treści żołądkowej do przełyku. Lek szybko zwalcza uczucie zgagi przynosząc uczucie ulgi już po 3 minutach.
Dzięki naturalnym składnikom i mechanicznemu sposobowi działania, Gaviscon może być stosowany przez kobiety w ciąży i w okresie laktacji.
Gaviscon jest światową marką firmy Reckitt Benckiser. Preparat z ponad 40. letnim doświadczeniem jest obecny w 38 krajach. W 13. z nich stał się liderem wśród leków bez recepty stosowanych na problem zgagi. Od stycznia 2011 roku jest dostępny w aptekach dla polskich pacjentów.
Lek w Polsce dostępny jest w postaci:
- zawiesiny doustnej o smaku mięty (500 mg + 267 mg + 160 mg)/10 ml
- tabletek do rozgryzienia i żucia o smaku mięty (250 mg +133,5 mg + 80 mg)
Komentarze do: Letnie grillowanie bez zgagi