Szukaj

Liczi – opis, pochodzenie i wartości odżywcze

Dzisiaj w sklepach można zobaczyć na półkach coraz to nowsze i ciekawsze artykuły spożywcze. Najwięcej nowinek czeka na dziale z warzywami i owocami. Banan, kaki, papaja czy kwi to produkty dobrze już znane. Jednak nadal zdarzają się owoce, których wcześniej się nie widziało. Mowa o liczi - przysmaku chińskich cesarzy oraz symbolu miłości, romansu i namiętności.

Liczi – opis, pochodzenie i wartości odżywcze

Liczi w Chinach uchodzi za „króla owoców”. W Polsce natomiast jego popularność wzrasta od niedawna. Liczi jest małą, gruzłowatą kulką o delikatnie różowym zabarwieniu. Ten produkt pochodzący z ciepłych krajów to świetny lek na wiele dolegliwości, a także dobry sposób na opóźnienie procesu starzenia się skóry. Dodatkowo można go wykorzystywać do wielu dań czy deserów.

Owoc liczi - pochodzenie i uprawa

Opis i pochodzenie

Liczi było znane już przed naszą erą. Głównie jedzono je w Azji. Do Europy trafiło dopiero w XVIII wieku. Owoc ten jest bardzo różnorodny pod względem zastosowań. Często używa się liczi jako dodatek do deserów, ponieważ ma słodki smak. Wykorzystuje się je również do sosów do mięs oraz jako susz. Nierzadko dodaje się owoc do drinków.

Liczi nazywane jest śliwką chińską lub „kurzym językiem”. To bardzo mały owoc, który kształtem nieraz przypomina serce. Ma kolor różowy, a powierzchnię grudkową. W środku znajduje się biały miąższ wyglądający jak perła oraz łatwo odchodząca pestka. Niektórym konsystencją kojarzy się on ze ślimakiem. Pomimo brzydkiej i przypominającej grzbiet jeża skórki owoc obiera się łatwo.

Uprawa

Ten egzotyczny owoc pochodzi głównie z Chin, chociaż uprawia się go też w Indiach, Afryce, Australii, Brazylii czy na Florydzie. Drzewo liczi nie lubi skrajnych temperatur. Najlepiej rośnie w 15 st. C. Jeśli chodzi o uprawę, ważna jest duża wilgotność powietrza oraz światło. W Chinach te drzewa rosną dziko, natomiast w Europie nie da się ich uprawiać. Istotne, że liczi nie dojrzewa po zerwaniu. Dlatego tak ważne jest, żeby zerwać owoc w dobrym momencie. Ciekawostkę stanowi fakt, iż drzewa liczi mogą owocować aż 1300 lat.

Liczi - wartości odżywcze

Liczi zawiera bardzo dużo składników odżywczych, m.in. witaminy B, C i E. Jest bogatym źródłem takich minerałów jak potas, żelazo, selen, magnez czy wapń. Posiada również właściwości antyoksydacyjne, działa antynowotworowo. Częste spożywanie liczi może pomóc w walce z rakiem lub zmniejszyć ryzyko jego wystąpienia.

Źródło witaminy C

Tylko dwie garści liczi dostarczają 100% dziennego zapotrzebowania na witaminę C. Trzeba więc uważać, żeby nie przesadzić z ilością spożywanego owocu. Witamina C wzmacnia organizm i pomaga chronić przed infekcjami, zwiększając odporność. Jej niedobór może powodować anemię oraz częstsze zachorowania.

Liczi na trawienie

Liczi jest bardzo mało kaloryczne, jednak zawiera dużo cukrów prostych. Te z kolei nie są dobre dla osób na diecie oraz diabetyków. Cukry proste to węglowodany odkładające się w warstwach tłuszczowych i zawierające bardzo dużo glukozy, na której obecność powinni szczególnie zwracać uwagę cukrzycy. Liczi posiada za to dużo błonnika wspomagającego trawienie, zapobiegającego zaparciom i zobojętniającego kwas żołądkowy.

Witalność i energia

Cukier zawarty w liczi działa pobudzająco - dodaje energii i witalności. Spora ilość potasu znajdującego się w owocu reguluje ciśnienie oraz działa wspomagająco na układ sercowo-naczyniowy. Ten egzotyczny produkt może też pomagać w walce z miażdżycą oraz hamować rozwój komórek rakowych.

Liczi na urodę

Właściwości antyoksydacyjne

Liczi wspaniale działa jako hamulec procesów starzenia się skóry. Powstrzymuje rozwój wolnych rodników, dzięki temu cera jest wzmocniona, a jednocześnie bardziej wygładzona. Nie można jednak przesadzać ze spożyciem tego owocu, ponieważ nadmiar witaminy C (a jest jej w liczi bardzo dużo) działa fatalnie na skórę. Trzeba o tym pamiętać, jedząc również inne produkty egzotyczne.

Kosmetyk naturalny

Liczi bardzo często wykorzystuje się w kosmetologii. Produkty z tym owocem to mleczka, balsamy do ciała i ust, peelingi czy maseczki. Wyciąg z liczi ma niesamowity zapach, który działa na zmysły. Wśród pań popularne są mydła o tym aromacie. Ten egzotyczny produkt bardzo dobrze pobudza produkcję kolagenu, który poprawia jakość skóry. Maseczki z tym owocem mogą być świetną opcją dla kobiet w wieku powyżej trzydziestego roku życia. Pomogą odświeżyć cerę oraz ją doenergetyzować. Miąższ liczi jest delikatny i aksamitny, toteż nic dziwnego, że kosmetolodzy tak chętnie wykorzystują go jako składnik wielu produktów pielęgnujących.

Domowe produkty z liczi

Liczi działa przede wszystkim złuszczająco, ale i nawilżająco oraz stymulująco jeśli chodzi o wytwarzanie kolagenu.

Przepis na maseczkę

Składniki:

  • 2 łyżki zmiksowanego liczi (3 sztuki),
  • 2 łyżeczki glinki zielonej.

Wykonanie:

Składniki dokładnie zmieszać. Gęstość można dostosować, dodając zieloną glinkę. Maseczkę nałożyć na oczyszczoną wcześniej twarz. Zmyć po 15-20 minutach. Nałożyć krem nawilżający.

Liczi jako tonik

Liczi służy nie tylko jako składnik maseczki albo peelingu, ale także (w postaci toniku) pomoże odświeżyć skórę. Wystarczy wycisnąć sok z kilku sztuk owocu i nanosić wacikiem na twarz. Można dodać trochę wody. Jeśli chcemy skutecznie odświeżyć cerę, warto rozgnieść owoce i nałożyć je na twarz. Ważne jest, by dokładnie zmyć papkę.

Autor: Anna Magiera

Komentarze do: Liczi – opis, pochodzenie i wartości odżywcze

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz