Wyniki przeczą poprzedniemu pomysłowi mówiącemu, że wzrastająca otyłość spowodowana jest obniżonym zużyciem energii. Nowoczesny styl życia na ogół różni się od tego, który reprezentowali nasi przodkowie, łowcy-zbieracze. Niektórzy twierdzą, że może to powodować wzrost globalnej otyłości, ale wyniki badań opublikowane 25 lipca w ogólnodostępnym czasopiśmie PLoS ONE wykazują, że nie ma różnicy pomiędzy wydatkiem energii współczesnych zbieraczy i łowców a ludzi z Zachodu.
Zespół naukowców, złożony z Hermana Pontzera z Hunter College w Stanach Zjednoczonych, Davida Raichlena z University of Arizona i Briana M. Wooda z Stanford, zmierzył dzienny wydatek energii (kalorie dziennie) pośród Hadza, tradycyjnych myśliwych-zbieraczy żyjących na otwartej sawannie w północnej Tanzanii.
Pomimo spędzania całego dnia na pieszych wędrówkach na długich dystansach, w celu szukania dziko rosnących roślin i dziczyzny, Hadza spalają nie więcej kalorii dziennie niż dorośli w USA i Europie.
Zespół prowadził kilka analiz rachunkowych, biorąc pod uwagę masę ciała, procent tkanki tłuszczowej, wiek i płeć. We wszystkich analizach dzienne wydatki energii u Hadza i mieszkańców Zachodu nie różniły się.
Były to pierwsze badania opierające się na bezpośrednim liczeniu wydatku energetycznego u zbieraczy-myśliwych. Poprzednie badania opierały się wyłącznie na szacunkach.
Zobacz również:
- Ocet jabłkowy. Otyłość - przyprawa, która leczy
- Jak zwalczyć nawagę?
- Skutki nadwagi
- Blokowanie tętnicy żołądka nową metodą leczenia otyłości?
- Kobiety, które urodziły się jako pierwsze bardziej narażone są na otyłość
- Jak przeprogramować mózg tak, aby powstrzymać żywieniowe zachcianki?
- Nieoperacyjne leczenie otyłości - balon żołądkowy
- Przyczyny otyłości u dzieci
Te nowe wnioski odwróciły do góry dnem długo utrzymywane założenia, że nasi przodkowie, zajmujący się łowiectwem i zbieractwem, zużywali więcej energii od współczesnej populacji. Zakwestionowały również pogląd, że otyłość wśród ludzi z Zachodu wynika z obniżonego wydatku energii.
Zamiast tego, podobieństwo w codziennym zużywaniu energii w szerokim zakresie stylu życia sugeruje, że nawykowe wskaźniki metaboliczne są względnie stałe wśród populacji ludzkiej. To z kolei popiera pogląd, że obecny wzrost otyłości jest spowodowany wzrostem konsumpcji żywności, a nie zmniejszeniem wydatków energetycznych.
Autorzy podkreślają, że wysiłek fizyczny jest ważny dla utrzymania dobrego stanu zdrowia.
W rzeczywistości, Hadza zużywają większość swojego kapitału codziennej energii, wykazując większą aktywność fizyczną niż mieszkańcy Zachodu, co może przyczyniać się do zdrowia i witalności u starszych Hadza.
Mimo to podobieństwo w codziennym zużywaniu energii u Hadza i mieszkańców Zachodu sugeruje, że możemy dowiedzieć się więcej o ludzkiej fizjologii i zdrowiu, szczególnie na tle nie-zachodnim.
Wyniki podkreślają złożoność wydatku energetycznego. Nie jest to po prostu funkcja aktywności fizycznej, mówi Pontzer. Nasze tempo metabolizmu może być bardziej odbiciem naszej wspólnej przeszłości ewolucyjnej.