Rośnie otyłość u chińskich dzieci, a rodzice i sami najbardziej zainteresowani mają tendencje do lekceważenia wagi ciała, zgodnie ze zdaniem naukowców z Penn State. Wiele dzieci z Chin lekceważy swoją wagę, a więc jest mniej prawdopodobne, żeby przeszły na dietę bądź zaczęły ćwiczyć, ponieważ nie mają takich wzorców. Jeśli nie dokonamy zmian, będą one otyłe i w przyszłości mogą mieć problemy, tak jak widzimy to na przykładzie Stanów Zjednoczonych, powiedział Nengliang Yao, doktorant polityki zdrowotnej i administracji.
Dzieciom w wieku od 6 do 18 lat, mieszkającym w dziewięciu różnych prowincjach Chin, zmierzono wzrost i wagę, co zostało później przeliczone i podane jako wskaźnik masy ciała (BMI). Pomiarów tych dokonali w 2006 roku naukowcy przeprowadzający ankietę China Health and Nutrition Survey (CHNS).
Ponadto, dzieci i ich matki były oddzielnie proszone o wskazanie, czy ich zdaniem dane dziecko ma niedowagę, normalną wagę lub nadwagę.
Naukowcy wzięli pod uwagę dane dla CHNS, uwzględniające 176 chińskich dzieci z nadwagą i stwierdzili, że 69% z nich lekceważy własną wagę ciała.
Jednak matki częściej lekceważą wagę swoich dzieci, ponieważ 72% z nich stwierdziło, że dzieci mają normalną wagę lub nawet niedowagę – odnotował Yao w ostatnim wydaniu ,,World Journal of Pediatrics”.
Zobacz również:
- Przyczyny otyłości u dzieci
- Przyczyny otyłości, rodzaje i profilaktyka
- Ocet jabłkowy. Otyłość - przyprawa, która leczy
- Blokowanie tętnicy żołądka nową metodą leczenia otyłości?
- Jak zwalczyć nawagę?
- Nadwaga, jako ciężki problem współczesnej ludzkości
- Jemy mniej kalorii, a wciąż mamy problem z otyłością: jak to możliwe?
- Nieoperacyjne leczenie otyłości - balon żołądkowy
Jeśli wskaźnik BMI matki był niższy, mniej prawdopodobnym było, żeby zauważyła ona u swojego dziecka nadwagę, w porównaniu do matki z wyższym BMI.
Naukowcy sugerują, że nadwagę matki można lepiej zrozumieć w odniesieniu do tego, jak bardzo "nadwaga" oznacza osobiste doświadczenie.
Badania te lepiej odzwierciedlają problem, ponieważ były przeprowadzanie nie w jednym, czy dwóch miastach, lecz w dziewięciu prowincjach.
Badania te również są niezwykłe, ponieważ zawierają one pomiary wzrostu i masy ciała, podczas gdy we wcześniejszych pracach stosowano sam opis wzrostu i masy ciała.
Naukowcy przeprowadzili również wywiad na większej próbie populacji, w celu lepszego zrozumienia, w jaki sposób wiek dzieci, wykształcenie matki i miejsce zamieszkania, wpływają na wagę.
Zwracają uwagę, że edukacja rodziców i ich zaangażowanie jest ważne w zmianie diety i fizycznych zachowań dzieci w USA. Polecają podobne podejście w odniesieniu do chińskich dzieci.
Kampanie edukacyjne mogą również przyczynić się do podniesienia świadomości problemu w Chinach.
Myślę, że główną przyczyną jest to, że rodzice i dzieci często nie mają właściwego wzorca postrzegania wagi, mówi Marianne M. Hillemeier, profesor polityki zdrowotnej i administracji oraz demografii. Świadomość ta jest ważna, bez względu na to, gdzie mieszkasz.
Komentarze do: Matki w Chinach lekceważą otyłość swoich dzieci