Grupa specjalistów w dziedzinie rozrodczości z Uniwersytetu w Melbourne, badająca wpływ otyłości na ciążę, nawołuje mężczyzn do zadbania o swoją figurę zanim postanowią spłodzić potomka. Odkryli oni bowiem, że otyłość ojca negatywnie wpływa na jakość spermy, co przekłada się w późniejszym okresie na mniejszy płód, słabsze rozwinięcie łożyska oraz trudności w donoszeniu ciąży.
Do tej pory koncentrowano się głównie na zdrowiu przyszłych rodzicielek, jednak jak wskazują wyniki raportu przygotowanego przez prof. Davida Gardnera, dr Natalie Hannan i doktoryzującą się obecnie Natalie Binder, również i zdrowie mężczyzn ma znaczący wpływ na przebieg ciąży i prawidłowy rozwój płodu.
Naukowcy przedstawią wyniki swojego badania podczas corocznego spotkania naukowego ESA SRB 2012, Australijskiego Towarzystwa Endokrynologii i Towarzystwa Biologii Rozrodu, które odbędzie się w Gold Coast w dniach 26-29 sierpnia.
Naukowcy użyli spermy myszy o prawidłowej wadze oraz myszy otyłych, karmionych wcześniej przez dziesięć tygodni zachodnimi fast foodami, by stworzyć embriony metodą in vitro, a następnie obserwować ich rozwój.
Zobacz również:
- Jak zwalczyć nawagę?
- Nadwaga, jako ciężki problem współczesnej ludzkości
- Przyczyny otyłości u dzieci
- Przyczyny otyłości, rodzaje i profilaktyka
- Jemy mniej kalorii, a wciąż mamy problem z otyłością: jak to możliwe?
- Ocet jabłkowy. Otyłość - przyprawa, która leczy
- Nieoperacyjne leczenie otyłości - balon żołądkowy
- Jak przeprogramować mózg tak, aby powstrzymać żywieniowe zachcianki?
„Zauważyliśmy, że waga płodów i ich poziom rozwinięcia były mniejsze w przypadku, gdy embriony powstały ze spermy otyłych osobników” - twierdzi Natalie Binder. „Odnotowaliśmy również opóźniony rozrost łożyska, a zakończone sukcesem przeszczepienie embrionu do macicy oraz dalszy rozwój płód zmalało do 15%.”
Wyniki te wskazują wyraźnie, że nadwaga ojca nie tylko negatywnie wpływa na płód, ale i zmniejsza płodność osobnika.
Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia, 75% australijskich mężczyzn cechuje nadwaga lub otyłość, co znacznie zwiększa globalne 48% mężczyzn z wagą przekraczającą normę.
„Australia ma problemy z wagą swoich mieszkańców; wskaźnik otyłych mężczyzn w wieku reprodukcyjnym zwiększył się trzykrotnie w ostatnich trzech dekadach” powiedział prof. Gardner. „Sperma musi być w pełni prawidłowa, by wziąć udział w odwiecznej grze życia, a stwarzanie nowego życia to przecież największe zadanie jakie staje przed człowiekiem.”
Komentarze do: Mężczyźni myślący o spłodzeniu dziecka powinni zrzucić trochę kilogramów