Większość kobiet krytycznie podchodzi do swoich sylwetek. Natomiast mężczyźni zdają się nie być świadomi, że ważą za dużo, jak ujawnia ankieta przeprowadzona przez The Guardian. Percepcja wagi często jest błędna i zupełnie inaczej objawia się to u kobiet, niż u mężczyzn, sugerują autorzy.
The Guardian rozpoczął w ubiegłym miesiącu interaktywną ankietę online, w której internauci oceniali swoją wagę według 5 kategorii: zbyt mała, waga idealna, nadwaga, kliniczna otyłość, chorobliwa otyłość.
Następnie uczestnicy musieli się zważyć i zmierzyć, aby obliczyć swój wskaźnik BMI.
Na 300 000 uczestników, ok. 65% oceniło poprawnie swoją wagę. Ale autorzy ankiety podkreślają, że istnieje bardzo wyraźna różnica między płciami: kobiety są bardzo krytyczne odnośnie swojej wagi, a mężczyźni bezczelnie odejmują sobie kilka kilogramów.
Blisko 1 mężczyzna na 4 (23%) ocenił swoją wagę poniżej wagi rzeczywistej, np. umieszczając się w kategorii wagi idealnej, podczas gdy jego BMI sięgało nadwagi. Natomiast ponad 27% kobiet zupełnie niepotrzebnie dodało sobie kilka kilogramów.
Zobacz również:
- Ocet jabłkowy. Otyłość - przyprawa, która leczy
- Jak zwalczyć nawagę?
- Skutki nadwagi
- Blokowanie tętnicy żołądka nową metodą leczenia otyłości?
- Kobiety, które urodziły się jako pierwsze bardziej narażone są na otyłość
- Jak przeprogramować mózg tak, aby powstrzymać żywieniowe zachcianki?
- Nieoperacyjne leczenie otyłości - balon żołądkowy
- Przyczyny otyłości u dzieci
The Guardian ocenia, że rezultaty te sugerują, iż miliony mężczyzn mogą nawet nie wiedzieć, że mają nadwagę. Zamykają więc oczy na zagrożenia z tym związane. Są to bardzo niepokojące dane, biorąc pod uwagę rosnący problem otyłości i nadwagi.
Jak uważa Thibaut de Saint-Pol, socjolog francuski, różnice w postrzeganiu wagi można wyjaśnić przede wszystkim presją społeczną. Kobiety widzą się jako grube i brzydkie, ponieważ szczupłość jest kojarzona z kobiecym pięknem.
Wygląd jest ekstremalnie ważny dla kobiet, a bycie szczupłą stanowi nawet rodzaj nieformalnego dyplomu na rynku pracy. Pośród kryteriów piękna, waga jest cechą ciała, którą możemy modyfikować, a więc jesteśmy za nią odpowiedzialni. Jeżeli jesteś gruba, to twoja wina.
Natomiast w przypadku mężczyzn nadwaga to atut, postrzegany jako siła. Wzrost liczy się bardziej, niż szczupłość. Jedynie otyłość u mężczyzn jest widziana równie źle, co otyłość u kobiet. Dodajmy jeszcze, że otyłe kobiety doznają większej dyskryminacji niż otyli mężczyźni.
Komentarze do: Mężczyźni nie widzą swojej nadwagi