Według ostatniego norweskiego badania, młode dziewczęta, które uważają się za grube, mimo że ich waga jest całkowicie normalna, są bardziej zagrożone przytyciem w późniejszym czasie niż inne nastolatki. Co więcej, w dalszej przyszłości grozi im również większe prawdopodobieństwo zapadnięcia na otyłość.
Badania na ten temat ukazały się w przeglądzie naukowym Journal of Obesity, a przeprowadzili je naukowcy z Norwegian University of Science and Technology.
Aby dotrzeć do takich wniosków, naukowcy norwescy przyjrzeli się danym pochodzącym z badania nad 1 200 nastolatkami (13 -19 lat), mającymi normalną wagę.
Uczestnikom ankiety postawiono pytania dotyczące ich własnej percepcji ciała i wagi. Następnie naukowcy porównali te odpowiedzi z kwestionariuszem wypełnionym 11 lat później, dotyczącym tego samego tematu, a także biorącym pod uwagę również wskaźnik masy ciała BMI.
Zobacz również:
- Nadwaga, jako ciężki problem współczesnej ludzkości
- Przyczyny otyłości, rodzaje i profilaktyka
- Ocet jabłkowy. Otyłość - przyprawa, która leczy
- Blokowanie tętnicy żołądka nową metodą leczenia otyłości?
- Jak zwalczyć nawagę?
- Przyczyny otyłości u dzieci
- Skutki nadwagi
- Jemy mniej kalorii, a wciąż mamy problem z otyłością: jak to możliwe?
Badacze przeprowadzili również analizę obwodu talii uczestników przyjmując, że ponad 80 cm dla kobiety oznacza nadwagę, a dla mężczyzny – ponad 84 cm. Z kolei otyłość miała zaczynać się odpowiednio od 88 cm i 102 cm.
Okazało się, że dziewczęta i chłopcy, którzy sami uważali się za grubych, byli bardziej zagrożeni nadwagą albo otyłością niż inni: odpowiednio - 59% i 65%.
Natomiast, zaledwie 31% dziewcząt i 48% chłopców, którzy na początku badania byli zadowoleni ze swojej wagi, miało nadwagę w wieku dorosłym.
Jeżeli zaś chodzi o obwód talii, odpowiednio 78% i 55% uczestników badania „zbyt grubych” na początku, przybrało na wadze po 11 latach.
Natomiast 55% i 29% szczęśliwych ze swoją wagą, zmagało się z nadmiarem kilogramów jako dorośli.