Jedzenie połowy porcji, głodówka czy sport aż do zawrotów głowy i upadków: osoby z nadwagą doskonale wiedzą z własnego doświadczenia, jak trudno jest schudnąć. Naukowcy dzięki swoim ostatnim badaniom dają jednak nadzieję na wygraną w walce z otyłością – eksperymenty przeprowadzone na myszach przyniosły pierwszy sukces.
Bomby kaloryczne i za mało ruchu - nic dziwnego, że 1/2 Niemców musi walczyć z nadwagą. Wiele diet przynosi jednak krótkotrwałe efekty. Nowe badania prowadzone przez naukowców dają jednak wielką nadzieję walczącym z nadwagą.
Dzięki eksperymentom prowadzonym na myszach przez naukowców z Uniwersytetu w Bonn oraz Instytutu Biochemicznego Max-Planck w Martinsried niedaleko Monachium, odkryto możliwość szybszego spalania komórek tłuszczowych.
Wyniki badań opisano w fachowej prasie „Science Signaling”.
Na początku badania zespół naukowców podzielił tłuszcze według różnych kategorii: biały, beżowy oraz brązowy tłuszcz. Biały tłuszcz jest w każdym miejscu naszego ciała i najbardziej szkodzi. Odkłada się na brzuchu, biodrach i pupie.
Zobacz również:
- Ocet jabłkowy. Otyłość - przyprawa, która leczy
- Jak zwalczyć nawagę?
- Skutki nadwagi
- Blokowanie tętnicy żołądka nową metodą leczenia otyłości?
- Kobiety, które urodziły się jako pierwsze bardziej narażone są na otyłość
- Jak przeprogramować mózg tak, aby powstrzymać żywieniowe zachcianki?
- Nieoperacyjne leczenie otyłości - balon żołądkowy
- Przyczyny otyłości u dzieci
Natomiast brązowy jest pewnego rodzaju agregatem napędzającym i ogrzewającym organizm – wyjaśnia Alexander Pfeifer z Uniwersytetu w Bonn. Ten dziecięcy tłuszczyk chroni małe dzieci przed wyziębieniem. U dorosłych osób znajduje się on jedynie w kilku miejscach, np. na karku lub wzdłuż kręgosłupa.
Dla naukowców beżowe tłuszcze są szczególnie interesujące. Mogą się one – w określonych warunkach - kształtować się z białych tłuszczów i są w stanie zamienić energię dostarczoną z pożywienia w ciepło.
Po przeprowadzeniu wielu testów, naukowcy stwierdzili, że białe tłuszcze mogą zostać zamienione w łatwiej spalany przez organizm tłuszcz beżowy i brązowy – i to właśnie jest właściwy kierunek do efektywnej walki z nadwagą.
Klucz leży w tak zwanym VASP. To białko gra ważną rolę w dalszym przekazywaniu sygnału i funkcjonuje jako swojego rodzaju hamulec przy przemianie białego tłuszczu w beżowy lub brązowy.
Zespół naukowców podczas badań przeprowadzanych na myszach dezaktywował gen odpowiedzialny za powstawanie VASP – dzięki czemu zwierzęta miały wyższy poziom tłuszczów beżowych i brązowych niż białych. Badane myszy, które miały niższy wskaźnik VASP, były szczuplejsze od pozostałych badanych osobników.
To odkrycie jest jednak tylko pierwszym krokiem do powstania cudownej tabletki dla osób walczących z nadwagą, gdyż naukowcy dysponuję jedynie wynikami testów myszy. Dzięki uzyskiwanym ciekawym rezultatom i nadziei na odnalezienie cudownego leku, postanowiono dalej prowadzić badania.