Według badania prowadzonego przez francuskie instytucje badawcze, takie jak INSERM, INRA oraz CNAM, a także uniwersytet Paris 13, nadwaga ma stanowić czynnik ryzyka nawrotu nowotworów. Badacze zainteresowali się przede wszystkim rakiem piersi.
Aktualnie, we Francji, od 27% do 32% osób dorosłych ma nadwagę, a od 9% do 17% - otyłość.
Naukowcy z INRA przypominają, że nadwaga zwiększa ryzyko wielu chorób: cukrzyca, dolegliwości sercowo-naczyniowe, choroby układu oddechowego, rak.
Dodatkowo, około 2 mln Francuzów ma w swojej historii życia chorobę nowotworową.
Co więcej, populacja ta stale rośnie, ponieważ zachorowalność na raka jest coraz większa, a poziom przeżycia po nowotworach także się poprawia.
Zobacz również:
- Nadwaga, jako ciężki problem współczesnej ludzkości
- Przyczyny otyłości u dzieci
- Blokowanie tętnicy żołądka nową metodą leczenia otyłości?
- Ocet jabłkowy. Otyłość - przyprawa, która leczy
- Jak zwalczyć nawagę?
- Przyczyny otyłości, rodzaje i profilaktyka
- Skutki nadwagi
- Nieoperacyjne leczenie otyłości - balon żołądkowy
Co gorsza, osoby, które chorowały w przeszłości na raka piersi – najpowszechniejszy rak u kobiet, ok. 53 000 nowych przypadków w 2011 roku – są o 15% - 25% bardziej zagrożone nawrotem, a czynnikami ryzyka są tutaj młody wiek w momencie diagnozy, predyspozycje genetyczne oraz radioterapia.
Francuskie instytuty INCA oraz INRA, wraz z zespołem naukowców z Imperial College of London, przyjrzały się międzynarodowej literaturze naukowej na temat związków masy ciała oraz ryzyka raka.
W sumie, naukowcy pracowali nad 13 badaniami.
Analizy bezspornie pokazują, że otyłość w momencie zdiagnozowania raka jest powiązana z większym ryzykiem nawrotu, podkreśla instytut INRA.
Jeżeli chodzi o raka piersi, ryzyko nawrotu rośnie o 37%, dla raka endometrium – o 96%, a dla raka jelita grubego – o 89%.