Szukaj

Nadwrazliwość pokarmowa - alergie i nietolerancje pokarmowe

Prawidłowe odżywianie to jeden z najważniejszych czynników decydującym o zdrowiu. Gwarantuje zaopatrzenie organizmu w niezbędne składniki odżywcze, które stanowią materiał budulcowy komórek i tkanek, a także źródło energii. Staje się ono też jedną z głównych przyczyn przedłużania życia ludzi w ostatnich latach. Jednak niektóre produkty spożywcze mogą być przyczyną choroby a nawet poważnego zagrożenia życia.



Nieprawidłowe reakcje pokarmowe mogą dotknąć nas w każdym wieku, jednak najczęściej ujawniają się w wieku niemowlęcym. U większości z nas mają one charakter przemijający, zdarza się, że nietolerancja na dany pokarm trwa latami. Ze względu na wprowadzanie nowych produktów spożywczych, stosowanie substancji dodatkowych, zanieczyszczenia pokarmów związkami chemicznymi, a także troska o bardziej urozmaicone odżywianie wzrasta lista pokarmów, które wywołują uczulenia.

Nadwrażliwość pokarmową możemy podzielić na:

  • Nietolerancje pokarmowe, w których wszystkie nieprawidłowe objawy i dolegliwości organizmu na spożyty pokarmy lub związki dodane, nie związane są z reakcją układu odpornościowego.

  • Alergie pokarmowe, w których reakcje nadwrażliwości związane są z nieprawidłową odpowiedzią immunologiczną organizm. Reakcje takie występują tylko u pewnej grupy ludzi (z predyspozycją genetyczną).
Przyczyny alergii
W wieku dziecięcym najczęstszą przyczyną alergii pokarmowej są białka mleka krowiego, jaja, orzeszki ziemne oraz pszenica. U ludzi dorosłych decydująca rolę odgrywają orzeszki ziemne, skorupiaki i ryby. Zdarzają się tez uczulenia na owoce i warzywa, jednak przebiegają one łagodniej.


Reakcje na żywność mogą być bardzo zróżnicowane i często dotyczą wielu narządów oraz układów. Może wystąpić pokrzywka, wyprysk skórny, nieżyt nosa, duszność, może dojść do zaburzeń ze strony przewodu pokarmowego (nudności, wymioty, biegunka). Skrajnie ciężka reakcją organizmu jest wstrząs anafilaktyczny, który może stać się przyczyną bezpośredniego zagrożenia życia. Każdy pokarm może wywołać wstrząs anafilaktyczny, jednak to orzechy arachidowe są najczęstszą jego przyczyną.


O występowaniu alergii pokarmowej decydują czynniki środowiskowe takie jak zanieczyszczenia atmosfery, ekspozycja na dym tytoniowy, wzrost higieny, zmiany w sposobie odżywiania, zażywanie antybiotyków czy szczepienia ochronne. Jednak najważniejszą role odgrywają uwarunkowania genetyczne. Ryzyko zwiększa się wraz z występowania alergii w rodzinie:

  • Obydwoje rodziców ma alergie 40-60%

  • Siostra lub brat ma alergię 30%

  • Tylko jedno z rodziców jest alergikiem 20-40%

  • Alergia nie występuje w rodzinie 10-20%

Jak diagnozować i leczyć?

Eliminacja z diety określonych alergenów to najprostsza i podstawowa metoda profilaktyki i diagnozowania alergii pokarmowej. Gdy objawy ustępują możemy pojedynczo wprowadzać do codziennego jadłospisu poszczególne produkty. Dodatkowo wykonywane są testy skórne (punktowe, płatkowe), immunologiczne (IgE całkowite i specyficzne), oraz próby prowokacji.

Nie w każdym przypadku wystarczy wykluczanie z diety jednego lub większej ilości produktów alergennych, czasami konieczne jest stosowanie farmakoterapii.


Dietetyk Naturhouse
Magdalena Zielińska
Naturhouse Warszawa
Ul Puławska 29
022 403 65 33

Komentarze do: Nadwrazliwość pokarmowa - alergie i nietolerancje pokarmowe

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz