Nowe amerykańskie badanie pokazuje, że 5-latki, które każdego dnia piją dosładzane napoje gazowane, napoje dla sportowców albo soki z dodatkiem cukru, są bardziej zagrożone otyłością niż te dzieci, które spożywają tego typu napoje rzadziej albo w ogóle.
Naukowcy z Unversity of Virginia dodają, iż powiązanie między napojami dosładzanymi i otyłością u dorosłych i nastolatków jest już dobrze udokumentowane, natomiast nie wiedzieliśmy wcześniej, jak to wygląda w przypadku młodszych dzieci.
Dr Mark DeBoer, główny autor badania, wyjaśnia: - Nawet jeżeli tego typu napoje to względnie mały procent kalorii spożywanych przez dzieci, to jednak są to dodatkowe kalorie, które przyczyniają się do przybierania na wadze.
Naukowcy przeprowadzili serię ankiet z 9 600 Amerykanów z dziećmi, kiedy potomstwo miało 2, 4 i 5 lat. Wszystkie dzieci były urodzone w 2001.
Zobacz również:
Dorośli odpowiadali na pytania dotyczące przychodów, wykształcenia, diety potomstwa oraz oglądania TV. Uczestników badania ważono podczas każdej z wizyt.
W zależności od wieku, proporcje dzieci, które każdego dnia piły co najmniej jeden napój dosładzany, wynosiły od 9% do 13%. I to właśnie ci uczestnicy najczęściej oglądali telewizję co najmniej przez 2 godziny dziennie w wieku od 4 do 5 lat, a także mieli otyłe matki.
Naukowcy wzięli pod uwagę te czynniki oraz status społeczno-ekonomiczny rodziny.
Obliczyli, że 5-latki, które piły co najmniej jeden słodki napój dziennie, były o 43% bardziej zagrożone otyłością niż nich rówieśnicy, którzy rzadziej pili tego typu napoje, albo w ogóle ich nie pili.
Dzieci uznano za otyłe, jeżeli ich wskaźnik masy ciała przekraczał 95 percentyl dla ich wieku i płci.
Ok. 15% pięciolatków w badaniu było otyłych. Dla dwulatków z badania nie stwierdzono powiązania między napojami dosładzanymi a otyłością.
Komentarze do: Napoje słodzone powodują otyłość już u przedszkolaków?