Pokarmy bogate w tłuszcze mogą wywoływać podobne reakcje chemiczne jak w przypadku nielegalnych narkotyków i prowadzić do pojawiania się depresji.
"Objawienie" Grubego Drania „Jem, bo mam depresję i mam depresję, bo jem” z serii filmów o Austinie Powersie, może być wyjaśnione przez wyrafinowane badanie neurologiczne przeprowadzone przez kanadyjskich naukowców. Jak wyjaśnia kierująca zespołem badawczym dr Stephanie Fulton, poza powodowaniem otyłości, pokarmy bogate w tłuszcze mogą faktycznie wywoływać reakcje chemiczne w mózgu w podobny sposób jak czynią to narkotyki, a w konsekwencji prowadzić także do depresji.
Tak jak u narkomanów, błędne koło występuje tam, gdzie żywność wykorzystywana jest jako sposób walki z depresją. Dane pokazują, że otyłość związana jest ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia depresji. Niestety, jest bardzo mało informacji na temat mechanizmów neuronowych i wzorów w mózgu łączących te dwa aspekty. Po raz pierwszy pokazujemy, że smaczna dieta o wysokiej zawartości tłuszczu ma prodepresyjne skutki - powiedziała Fulton.
Substancja produkowana w mózgu, zwana dopaminą, umożliwia mózgowi wywoływanie dobrych uczuć, zachęcając nas do nauczenia się pewnych rodzajów zachowań. Taki sam związek chemiczny występuje także u myszy i innych zwierząt. U badanych myszy obserwowano wpływ diety na ich zachowanie. Fulton i jej koledzy wykorzystali różne naukowe metody oceny relacji między nagradzaniem myszy jedzeniem a zachowaniem i emocjami gryzoni. Po zakończeniu badania, zespół przeprowadził odpowiednie badania mysich mózgów, aby zobaczyć jak się one zmieniły.
Zobacz również:
- Ocet jabłkowy. Otyłość - przyprawa, która leczy
- Jak zwalczyć nawagę?
- Skutki nadwagi
- Blokowanie tętnicy żołądka nową metodą leczenia otyłości?
- Kobiety, które urodziły się jako pierwsze bardziej narażone są na otyłość
- Jak przeprogramować mózg tak, aby powstrzymać żywieniowe zachcianki?
- Nieoperacyjne leczenie otyłości - balon żołądkowy
- Przyczyny otyłości u dzieci
Myszy karmione żywnością o wyższej zawartości tłuszczu wykazywały sygnały niepokoju (np. unikały otwartych przestrzeni), a także oznaki depresji – wkładały mniej wysiłku w ucieczkę z pułapki. Co więcej, ich mózgi zostały fizycznie zmienione przez ich doświadczenia.
Na przykład, CREB jest cząsteczką kontrolującą aktywację genów zaangażowanych w funkcjonowanie naszego mózgu i znana jest ze swojego wkładu w proces zapamiętywania. CREB jest znacznie bardziej aktywna w mózgach myszy karmionych jedzeniem o wyższej zawartości tłuszczu.
Oprócz tego, zaobserwowano u myszy wyższy poziom kortykosteronu, hormonu związanego ze stresem.
Dr Fulton i jej zespół są częścią sieci badawczej pracującej nad biologicznymi przyczynami otyłości oraz chorobami z nią związanymi, czyli cukrzycą typu 2, niektórymi nowotworami, chorobami układu krążenia oraz, oczywiście, depresją.
Mimo popularnych dowcipów o tej chorobie, a nawet drwin z ludzi którzy cierpią z jej powodu, otyłość jest bardzo poważnym problemem zdrowia publicznego, dotykającym już setek milionów ludzi. Odnosząc się do badań trzeba powiedzieć, że pilną sprawą jest zidentyfikowanie substancji i ścieżek nerwowych związanych z otyłością i z chorobami jej towarzyszącymi. Moi koledzy i ja jesteśmy zobowiązani do znalezienia obwodu w mózgu zaangażowanego w tę chorobę oraz do poprawy narzędzi dostępnych dla badaczy pracujących w tym samym obszarze - powiedziała dr Fulton.