Ludzie niesłusznie wierzą, że im więcej się zje, tym większe będzie uczucie sytości, stwierdzają eksperci. Czy możemy zmniejszyć ilość spożywanego pokarmu jedynie wyobrażając sobie, że się dużo zjadło? - takie pytanie postawili sobie naukowcy brytyjscy. Pomysł dość śmiały, ale został eksperymentalnie przetestowany jako kolejny krok strategii w walce z otyłością.
Angielscy naukowcy opublikowali rezultaty swoich badań w zeszłym tygodniu w przeglądzie PLos One.
Jeffrey Brunstorm i jego koledzy z uniwersytetu w Bristolu zaoferowali 100 wolontariuszom dużą (500 ml), albo małą (300 ml) porcję zupy na obiad.
W trakcie posiłku naukowcy zmienili ilość zupy w talerzu każdego gościa bez jego wiedzy, stosując zmyślny system pompowania. Jedzący 300 ml myśleli, że jedzą 500 ml i odwrotnie.
Zobacz również:
- Nadwaga, jako ciężki problem współczesnej ludzkości
- Przyczyny otyłości, rodzaje i profilaktyka
- Ocet jabłkowy. Otyłość - przyprawa, która leczy
- Blokowanie tętnicy żołądka nową metodą leczenia otyłości?
- Jak zwalczyć nawagę?
- Przyczyny otyłości u dzieci
- Jemy mniej kalorii, a wciąż mamy problem z otyłością: jak to możliwe?
- Nieoperacyjne leczenie otyłości - balon żołądkowy
Dwie godziny po tym manipulowanym posiłku, wolontariusze uważający, że zjedli większą porcję zupy, czuli się mniej głodni, niż ci, którzy myśleli, że zjedli mniejszą.
„Nasze badania udowadniają, że pamięć gra ogromną rolę w kształtowaniu się apetytu i nie zależy on jedynie od wielkości i kompozycji menu” – stwierdzają autorzy badań podkreślając, że jest to kolejny krok do zredukowania nadmiernej konsumpcji u osób otyłych.
Komentarze do: Naukowcy wciąż walczą z otyłością