Szukaj

Nazywanie dziewcząt „grubasami” może im przysporzyć dodatkowych kilogramów

Najnowsze badania wskazują, że dotyczy to przede wszystkim młodych kobiet, a przykrość, która je spotkała, może zwiększać problem w przekonaniu ich do zmiany odżywiania na zdrowsze. Aby mieć pewność, że tak jest – konieczne jest przeprowadzenie jeszcze szeregu testów, mówią autorzy badań.

- Badanie przeprowadzono na dziewczętach, które miały 10 lat i kontynuowano przez 9 kolejnych lat. Teraz wiemy, że nie są to jednorazowe przypadki, co sprawia, że wierzę, iż jest to istotny powód kontynuowania badań – mówi Janet Tomiyama z Uniwersytetu California. Ona i jej współpracownicy analizowali dane z przeprowadzonych badań.

Dziesięcioletnie wówczas dziewczynki odpowiadały na pytania typu: „Czy ojciec, mama, brat, siostra, przyjaciel lub nauczyciel, nazwali cię grubą?” Z 2000 dziewczynek, 1.188 odpowiedziało „tak” na jedno z podobnych pytań. Okazało się, ze to właśnie one wykazały większą tendencję do przekraczania indeksu BMI (proporcje masy ciała w stosunku do wzrostu), niż dziewczęta, które odpowiedziały „nie”.

„Dowody wskazują, że młodzi ludzie, którzy czują się napiętnowani lub zawstydzani w związku z swoją wagą są narażeni na szereg negatywnych wpływów fizycznych i psychicznych, odbijających się na ich zdrowiu” – mówi Rebecca Puhl z Ruth Center for Food Policy & Obesty w Connecticut – „To badanie sugeruje, że negatywne odniesienia do wagi, przyczyniają się do doświadczenia, które staje się trwałe i potencjalnie szkodliwe dla dziewcząt” – dodaje.

Zamieniać krytykę na sport

Kiedy negatywne komentarze są wysuwane przez najbliższych członków rodziny, efekt staje się o 60% silniejszy, niż w przypadku uwag ze strony przyjaciół, znajomych lub nauczycieli, wówczas stanowi 40% . Tomiyama twierdzi, że nie jest to wielka różnica, zważywszy, że badania miały charakter rozpoznawczy. U ponad połowy dziewcząt, które wzięły udział w badaniu, rozpoznano nadmiar wagi.

Presja bycia szczupłym w naszym społeczeństwie jest wysoka, dlatego zwykło się nazywać również siebie „grubym” (co pokazują inne badania), nawet wtedy, kiedy nie mamy nadmiaru wagi.

„Istnieją metody, dzięki którym można uniknąć tego typu uwag, skierowane szczególnie do rodziców”, mówi Tomiyama – „Nie ma potrzeby w ogóle używania słowa gruby w stosunku do dzieci. Zamiast tego rodzice powinni skupiać się ogólnie na zdrowiu rodziny” – komentuje Angelina Sutin, prowadząca badania zdrowia rodzinnego na Florida State University College of Medicine. „Najlepiej byłoby jak najwcześniej zacząć wcielać w rodzinnie zwyczaje zdrowe odżywianie i aktywność fizyczną”, dodaje.

Agata Sugak

Komentarze do: Nazywanie dziewcząt „grubasami” może im przysporzyć dodatkowych kilogramów

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz