Nerkowce - właściwości i zastosowanie
Kiedy brakuje nam pomysłów na przekąski między posiłkami, zawsze warto sięgnąć po bakalie - one nigdy się nie znudzą. Pełna gama smaków zadowoli podniebienie, a bogactwo witamin i minerałów dostarczy organizmowi mnóstwo energii oraz pozytywnie wpłynie na nasze zdrowie. Coraz więcej ludzi wybiera suszone owoce i orzechy, zastępując nimi słodycze, które poza pustymi kaloriami nie zawierają niczego wartościowego.
Warto przyjrzeć się jednemu produktowi, który pochodzi z tropikalnych terenów Ameryki Południowej, a obecnie uprawiany jest na terytorium Brazylii, Nigerii, Tanzanii, Mozambiku, Wietnamu i Indii. Mowa o orzechu nerkowca, którego nazwa nie jest przypadkowa ze względu na kształt. Jego smak określa się jako delikatny i nieco maślany. Ta przekąska posiada wiele zastosowań, ale wydaje się być niedoceniana na rynku polskim.
Nerkowce pełne witamin i minerałów
Kwas foliowy, magnez, cyna i miedź
Kwas oleinowy zawarty w nerkowcach jest przedstawicielem kwasów omega-9. Spożywanie orzechów kilka razy w tygodniu zmniejszy poziom „złego cholesterolu″, obniży poziom kwasu żołądkowego, którego nadmiar prowadzi do zgagi i pieczenia w żołądku. Jedzenie nerkowców pomaga także zapobiegać powstawaniu kamieni żółciowych. Bakalie te są bogatym źródłem magnezu, który wzmacnia mięśnie, zapobiega skurczom, wspomaga układ nerwowy i wspiera odporność. Obok tego minerału występuje również cynk, zapobiegający niedotlenieniu organizmu i pozytywnie wpływający na kondycję włosów i paznokci. Nie można zapomnieć o wysokiej zawartości miedzi w nerkowcach. Minerał ten jest odpowiedzialny za wytwarzanie hormonów nadnercza, które wpływają na poziom sodu i potasu w organizmie, wspomaga leczenie objawów anemii, zmniejsza obrzęki i ułatwia gojenie ran.
Nerkowce dla cukrzyków
Mimo że orzechy nerkowca zawierają sporo tłuszczu, mogą być spożywane przez osoby na diecie, gdyż przyśpieszają metabolizm i zatrzymują gromadzenie się tkanki tłuszczowej w naszym ciele. Ponadto ostatnie badania wykazały, że wyciąg z tego orzecha pobudza organizm do sprawniejszego wchłaniania glukozy przez komórki mięśniowe, a co za tym idzie, poprawia wchłanianie insuliny do tkanek. To dobra informacja dla cukrzyków, którzy nie muszą obawiać się o podwyższenie poziomu cukru po spożyciu tych bakalii.
Olejek z nerkowca
Zapobieganie chorobom serca
Olej produkowany z orzechów nerkowca zawiera związki odpowiedzialne za zmniejszenie LDL, czyli tak zwanego „złego cholesterolu". Jak wiadomo, jego nadmiar skutkuje gromadzeniem się złogów w tętnicach, które zwężają naczynia, prowadząc do miażdżycy. To z kolei może być przyczyną zawałów, udarów i zatorów płuc. Stosowanie oleju z nerkowca obniża ryzyko wystąpienia wyżej wymienionych przypadłości.
Zobacz również:
Witamina E
Ta witamina, zawarta w oleju z nerkowców, również jest odpowiedzialna za zwalczanie chorób sercowo-naczyniowych, ale trzeba wiedzieć, że jej niedobór może przyczynić się również do zaburzenia funkcjonowania mięśni szkieletowych, powolnego gojenia się ran, pogorszenia kondycji wzroku, bezpłodności i rogowacenia się skóry. Olej z nerkowca pomoże uzupełnić brak tej witaminy i zapobiec wymienionym dolegliwościom.
Olejek z nerkowca na problem z brodawkami
Brodawki, inaczej nazywane kurzajkami, znacząco szpecą wygląd, a ich usunięcie nie jest proste, ponieważ mogą stale nawracać. Istnieje metoda z użyciem oleju z nerkowca, która pozwala na dobre pozbyć się uciążliwego problemu zmian skórnych. Uprzednio podgrzany olej nakładamy na wacik i pocieramy miejsce występowania brodawki. Czynność tę powinno się powtarzać do całkowitego zaniku problemu. Efekty są natychmiastowe i zapewniają pozbycie się problemu kurzajek raz na zawsze.
Wpływ na kondycję skóry i urodę
Regularne stosowanie kosmetyków z użyciem oleju z nerkowca pozwala pozbyć się martwego naskórka, co nadaje większą gładkość skórze ciała. Warto wiedzieć, że działa również antybakteryjnie i antygrzybiczo, a zatem poza usuwaniem brodawek świetnie radzi sobie z wszelakimi problemami dermatologicznymi. Można bez obaw sięgać zatem po peelingi, maseczki do ciała i balsamy, w których skład wchodzi olej z nerkowca.
Problem z siwieniem dotyka dziś przedwcześnie dużą część ludzi. Enzymy obecne w oleju pomogą pobudzić produkcję melaniny odpowiedzialnej za powstrzymanie procesu siwienia. Dodatkowo pigmenty ochronią skórę głowy przed szkodliwymi działaniami promieni słonecznych.
Orzechy nerkowca w kuchni
Nerkowce mają specyficzny maślany smak i w przeciwieństwie do większości orzechów są bardzo miękkie. Najlepiej spożywać te nieprzetworzone jako przekąskę, ponieważ zachowują one pełnię wartości odżywczych, niemniej jednak mogą być również stosowane w wielu zróżnicowanych potrawach. Stąd często dodaje się je do jogurtów naturalnych wraz z musli i owocami oraz do owsianek. Można samemu przyrządzić w domu masło orzechowe, które nieco różni się smakiem od tradycyjnego, produkowanego na bazie arachidów, ale jest o wiele zdrowsze.
Jeśli chodzi o dania obiadowe nerkowce świetnie komponują się ze smażonym kurczakiem, a na zimno można je dodawać do sałatek z ryżem i groszkiem zielonym lub żurawiną i rukolą. W przypadku przepisów na deser, mamy całe mnóstwo inspiracji z dodatkiem tych bakalii. Przykładowo czekoladki w panierce z rozdrobnionych orzechów nerkowca czy też batoniki musli z ich dodatkiem są idealnym pomysłem na dodatek do popołudniowego, rytualnego picia kawy lub herbaty.
Przepis na kurczak po tajsku z orzechami nerkowca
Składniki:
- 300 g filetu z kurczaka,
- 150 g orzechów nerkowca,
- 1 świeża chili,
- 1 czerwona papryka,
- 1 cebula,
- 125 ml oleju.
Sos:
- 150 ml bulionu drobiowego,
- 1 łyżka wytrawnego sherry,
- 1 łyżka sosu sojowego,
- 2 łyżeczki cukru brązowego,
- 3 ząbki czosnku,
- 1 szczypta imbiru.
Wykonanie:
Oczyszczonego kurczaka kroimy w kostkę. Na patelni rozgrzewamy odrobinę oleju, wrzucamy orzechy, smażymy około minuty. Wyciągamy, odstawiamy. Na tę samą patelnię wrzucamy posiekaną cebulę i pokrojone mięso, przesmażamy ok. 3-4 minuty, wyciągamy. Wlewamy bulion, dodajemy sherry, sos sojowy, cukier, zmiażdżony czosnek i imbir - podgrzewamy, ale nie doprowadzamy do zagotowania. Dodajemy podsmażone mięso z cebulą, pokrojoną paprykę i chili oraz orzechy. Przesmażamy kilka minut do miękkości. Doprawiamy do smaku odrobiną soli. Podajemy gorące z ugotowanym na sypko ryżem, posypane odrobiną zieleniny.
Autor: Zuzanna Majeran
Komentarze do: Nerkowce - właściwości i zastosowanie