Proteina zidentyfikowana przez badaczy kanadyjskich może pomóc osobom cierpiącym na otyłość albo na cukrzycę w regulowaniu poziomu glukozy we krwi i w regulowaniu apetytu.
Suraj Unniappan, badacz na Uniwersytecie York, w Ontario, pochylił się nad kwestią działania proteiny nazywanej nesfatyną-1, czyli peptydu pokarmowego, który reguluje apetyt oraz uczucie sytości.
Naukowiec ten stwierdził, że szczury laboratoryjne, którym podano nesfastynę-1, jadły mniej, były bardziej aktywne i spalały więcej tłuszczu odłożonego w ich organizmach.
Szczury jadły częściej, ale w mniejszych ilościach. Poza tym, były one fizycznie bardziej aktywne, i stwierdziliśmy również, że poziom oksydacji kwasów tłuszczowych wzrósł, wyjaśnił badacz z Kanady.
Zobacz również:
- Nadwaga, jako ciężki problem współczesnej ludzkości
- Przyczyny otyłości u dzieci
- Przyczyny otyłości, rodzaje i profilaktyka
- Ocet jabłkowy. Otyłość - przyprawa, która leczy
- Jak zwalczyć nawagę?
- Blokowanie tętnicy żołądka nową metodą leczenia otyłości?
- Jemy mniej kalorii, a wciąż mamy problem z otyłością: jak to możliwe?
- Skutki nadwagi
Inaczej mówiąc, rezerwą energii najbardziej używaną w trakcie leczenia nesfatyną-1 jest tłuszcz, dorzucił jeszcze Suraj Unniappan.
Pozwala to nam wierzyć, że w tych warunkach, ilość tłuszczu zmniejsza się w sposób znaczący, co może w końcu prowadzić do utraty wagi.
Naukowiec precyzuje jeszcze, że prace te być może mogą pomóc w opracowaniu nowego leczenia przeciwko otyłości i cukrzycy, ale inne prace badawcze są konieczne, zanim uda nam się osiągnąć ten wynik.
Musimy jeszcze przebadać potencjał terapeutyczny nesfastyny-1 w ramach chorób metabolicznych, precyzuje naukowiec.
Rezultaty tego badania zostały opublikowane w przeglądzie naukowym Endocrinology.
Komentarze do: Nowa proteina służąca do leczenia otyłości i cukrzycy