Nowe badanie szwedzkich naukowców, które skupiło się konkretnie nad działaniem ACV (ang. apple cider vinegar) na opróżnianie żołądka, ujawniło problemy z kontrolą glukozy w cukrzycy typu 1, ale też i jego skuteczność w redukowaniu poziomów glukozy i insuliny po posiłku u zdrowych ludzi.
Naukowcy Joanna Hiebowicz, Gassan Darwiche i Ola Biorgell sugerują teraz, iż w obliczu nie dość rozstrzygających rezultatów potrzebne będą dodatkowe badania, aby lepiej zgłębić tę kwestię.
Do tej pory w wielu mediach pojawiły się wieści na temat licznych zdrowotnych zalet ACV, co udowodniały przeprowadzone badania.
Najnowsze szwedzkie prace oferują eksperymentalny dowód na to, że ACV zapewnia satysfakcjonując profil lipidowy zarówno u normalnych gryzoni, jak i u szczurów z cukrzycą.
Główna autorka prac, Anahita Mansouri, mówi: - Uważamy, że nasze odkrycia przyczynią się w najbliższej przyszłości do lepszej kontroli komplikacji wynikających z cukrzycy.
Ocet jabłkowy praktycznie popadł w zapomnienie, odkąd zaczęto masową produkcję zwykłego octu. Aczkolwiek naukowcy na nowo teraz zainteresowali się ACV, mając nadzieję, iż nasze babcie, które przez wieki korzystały z jego uzdrowicielskich właściwości, miały rację.
Zobacz również:
Warto nadmienić, że ojciec medycyny, czyli Hipokrates, stosował ocet jabłkowy jako eliksir, antybiotyk i środek antyseptyczny już 400 lat przed naszą erą. Przez lata jednak ACV był stosowany raczej w medycynie wiejskiej.
W occie jabłkowym możemy znaleźć: wapń, miedź, żelazo, magnez, siarkę, potas, krzem, fluor i fosfor. Niektórzy naukowcy utrzymują, że ACV zawiera też pewne witaminy.
Do czego może służyć ocet jabłkowy:
- pomaga w odchudzaniu i w przybieraniu na wadze;
- zwalcza brodawki, modzele i odciski;
- niszczy bakterie, pleśń i wirusy;
- oczyszcza komórki i narządy z toksycznych odpadów ciała;
- wzmacnia wrażliwość na insulinę i metabolizm;
- zwalcza infekcje;
- zwalcza osteoporozę;
- pomaga zablokować węglowodany;
- zapobiega zatruciom pokarmowym;
- wspomaga trawienie;
- redukuje poziomy cholesterolu;
- reguluje ciśnienie krwi;
- uśmierza bóle reumatyczne, chroniczne zmęczenie, bóle głowy, bóle gardła;
- przywraca witalność suchej i uszkodzonej skórze przez oparzenia słoneczne i w innych problemach skórnych.
Komentarze do: Ocet jabłkowy - do czego może się przydać?