Hiszpańskie badania wykazały główną zależność między częstą konsumpcją białego pieczywa a otyłością. Badanie, przeprowadzone przez profesora Miguela Martineza-Gonzalesa z Uniwersytetu Navarra z Hiszpanii trwało 5 lat i przeanalizowało przypadki 200 hiszpańskich studentów.
Wielu z nich jadło pszeniczne pieczywo, niektórzy jedli zarówno pszeniczne jak i białe pieczywo. U większości nie wykazano skłonności do otyłośc, lecz u tych, co spożywali wyłącznie białe pieczywo 2-3 razy dziennie, wykazano o 40% zwiększone skłonności do tycia. Trzeba dodać, że przetworzone białe pieczywo i ciasta znajdują się na liście najbardziej toksycznych produktów odżywczych.
Nauka potwierdza zdrowotność chleba na zakwasie i pieczywa z ziarna kiełkowego
Wielu znawców odżywiania uważa zakwas i chleb z ziarna kiełkowego jako zdrowszy od pszenicznego białego chleba, ponieważ do wytwowrzenia białego pieczywa przegrzewa się ziarno i używa bromu jako składnika wypieku. Natomiast chleb na zakwasie, wart jest swojej ceny, gdyż przyrządzany jest tradycyjnie bez dodatku sztucznych składników żywieniowych. Niestety, rzadko można ten gatunek pieczywa kupić w sklepie.
Zobacz również:
Potas bromu został zalecony dla piekarzy przez USA w 94 roku. Problemem jest to, że ta substancja zakłóca hormony, blokując funkcjonowanie tarczycy przed przyswajaniem jej głównej substancji odżywczej - jodyny. Badania japońskich naukowców wykazały, że brom jest wysoce rakogenny u szczurów laboratoryjnych, wiele krajó zakazało użycia substancji w chlebie, ale nie w USA.
Naturalna i tradycyjna metoda wypiekania pieczywa przez fermentację zakwasu zapewnia dobre trawienie i właściwości zdrowotne probiotyków.
Naukowe badania włoskich naukowców, opisane w dzienniku Applied and Environmental Microbiology dowiodły zalety chleba na zakwasie. Badacze przeanalizowali przypadki 17 pacjentów z nietolerancją glutenu. Karmieni oni byli chlebem na zakwasie z wolnej od związków chemicznych mąki.
Wyniki badań pokazały, że używanie chleba opartego na czystej produkcji biotechnologicznej, bazującej na nietoksycznej mące i długiej fermentacji to nowatorskie narzędzie dla obniżenia poziomu nietolerancji do glutenu u człowieka.
Pieczywo z ziarna kiełkowego jest uznawane jako łatwiejsze do trawienia i bogatsze w substancje odżywcze niż produkowany komercyjnie biały chleb.
Komentarze do: Odżywianie się białym pieczywem grozi otyłością