Liczba operacji powodujących spadek wagi, które rocznie wykonywane są w Stanach Zjednoczonych, wzrosła z liczby 13 000 w 1998 roku do 200 000 w 2008 – informuje Amerykańskie Towarzystwo Chirurgii Metabolicznej i Beriatrycznej. Do powodów zalicza się m.in. potrzeby zdrowotne lub zwyczajna chęć zwiększenia pewności siebie dzięki utracie wagi. Nowe badania sugerują jednak, iż pomimo uczynienia ludźmi szczęśliwszymi, takie operacje mogą przyczynić się również do powstania różnych problemów.
Norweskie badania dot. skutków operacji wyłączenia żołądkowego
Karen Synne Groven z Uniwersytetu w Oslo zbierając materiały do swojej pracy doktorskiej przeprowadziła wywiady z kobietami w wieku od 24 do 54 lat. Wszystkie kobiety przeszły operację wyłączenia żołądkowego, która to wymaga zmienienia trasy części jelita cienkiego za żołądkiem, aby to spowodowało zmniejszenie spożywania pokarmów, zwiększenie sytości i zniwelowanie głodu. Znaczna część tych kobiet została przesłuchana dwukrotnie: pierwszy raz rok po operacji i drugi raz ok. 4 lat później. Jak się okazało, pomimo tego, że przeprowadzona operacja przyczyniła się do zwiększenia jakości życia, nie uszczęśliwiła życia wszystkich pacjentek.
Zobacz również:
- Ocet jabłkowy. Otyłość - przyprawa, która leczy
- Nadwaga, jako ciężki problem współczesnej ludzkości
- Przyczyny otyłości, rodzaje i profilaktyka
- Kobiety, które urodziły się jako pierwsze bardziej narażone są na otyłość
- Blokowanie tętnicy żołądka nową metodą leczenia otyłości?
- Jak zwalczyć nawagę?
- Przyczyny otyłości u dzieci
- Jemy mniej kalorii, a wciąż mamy problem z otyłością: jak to możliwe?
Blaski i cienie utraty wagi
Groven w swoich badaniach stwierdza, iż operacja z całą pewnością pozwoliła kobietom na zmianę stylu życia, zwiększenie pewności siebie czy nawet stanie się osobą, którą ludzie chcą wysłuchać. Z drugiej jednak strony, wiele kobiet czuło się zażenowanych po operacji, w szczególności gdy były pytane o powód ich nagłego spadku wagi. Prowadziło to m.in. do kłamstwa o rzekomej cudownej diecie, gdyż fakt przyznania się do operacji był zbyt krępujący. Pojawił się również problem nadmiaru skóry na brzuchu, który jest częstym skutkiem nagłego utratu wagi.
Pogorszenie stanu zdrowia i poglądów dot. odżywiania
Norweska badaczka doszła także do wniosków, iż wiele kobiet odnotowało pogorszenie ich nastawienia do sprawy żywności. Niektóre obawiały się, że jedzą za dużo, inne, że za mało lub że spożywają posiłki o złej porze. Przyczyniało się to do poczucia ciągłego zmęczenia, nudności czy zawrotów głowy. Groven podsumowuje swoje badania stwierdzeniem, iż rzeczywistość po operacji nie jest tak prosta jakby się mogło wydawać, a zabieg wcale nie powoduje zniknięcia zaburzeń odżywiania.
Tłumaczenie: Katarzyna Szuba
Komentarze do: Operacje bariatryczne nie skutkują polepszeniem samopoczucia pacjentów