Orzechy brazylijskie – wartości odżywcze, właściwości i zastosowanie
Orzechy brazylijskie nie bez powodu nazywane są brazylijskim złotem - ich zdrowotne właściwości i bogactwo składników odżywczych sprawiają, że to nie tylko smaczna, ale i bardzo wartościowa przekąska. Ponadto orzechy te mają szerokie zastosowanie nie tylko jako dodatek do sałatek czy ciast, ale również w przemyśle kosmetycznym.
Wysoka zawartość składników takich jak selen w orzechach brazylijskich sprawia, że maksymalne spożycie nie powinno przekraczać dwóch orzechów dziennie. Niewielka ilość tej przekąski działa regenerująco na skórę, wspomaga pracę mózgu, reguluje metabolizm i ma wpływ na wiele innych aspektów funkcjonowania organizmu.
Orzechy brazylijskie - charakterystyka i występowanie
Orzechy brazylijskie są nasionami drzewa o nazwie orzesznica wyniosła. Owoce orzesznicy mają średnicę ok. 15 cm, pod twardą grubą łupiną skrywają torebkę nasienną z kilkunastoma orzechami. Szacuje się, że z jednego drzewa można rocznie zebrać ok. 450 kg owoców, przy czym waga pojedynczej sztuki to ok. 1-2 kg.
Peru, Brazylia i Boliwia są krajami, w których najpowszechniej występuje orzesznica wyniosła. Niestety uprawa tej rośliny w warunkach innych niż naturalne jest bardzo trudna - jak dotąd wszelkie podjęte próby nie przyniosły oczekiwanych efektów. Dodatkowo drzewo rośnie stosunkowo wolno. To sprawia, że orzechy brazylijskie są coraz trudniej dostępne i coraz bardziej kosztowne.
Wartości odżywcze orzechow brazylijskich
Witaminy, minetały i pozostałe składniki odżywcze zawarte w 100g orzechów brazylijskich:
- wartość energetyczna - 659 kcal/2757 kJ;
- białko - 14,32 g;
- tłuszcz ogółem - 67,10 g;
- kwasy tłuszczowe nasycone - 16,134 g;
- kwasy tłuszczowe jednonienasycone - 23,879 g;
- kwasy tłuszczowe wielonienasycone - 24,399 g;
- kwasy tłuszczowe omega-3 - 0,018 g;
- kwasy tłuszczowe omega-6 - 23,877 g;
- węglowodany - 11,74 g;
- błonnik pokarmowy - 7,5 g;
- witamina E - 5,65 mg;
- witamina B1 - 0,617 mg;
- witamina B2 - 0,035 mg;
- witamina B3 (PP) - 0,295 mg;
- witamina B6 - 22 µg;
- witamina B12 - 0 µg;
- selen - 1917 µg;
- wapń - 160 mg;
- żelazo - 2,43 mg;
- magnez - 376 mg;
- fosfor - 725 mg;
- potas - 659 mg;
- sód - 3 mg;
- cynk - 4,06 mg;
- miedź - 1,74 mg;
- mangan - 1,22 mg.
Właściwości zdrowotne orzechów brazylijskich
Działanie selenu zawartego w orzechach brazylijskich
Zobacz również:
Mimo wysokiej ceny warto jednak rozważyć urozmaicenie diety o tę przekąskę ze względu na jej właściwości odżywcze. Orzechy brazylijskie wyróżniają się zawartością magnezu, wapnia, potasu czy witaminy E, a nade wszystko selenu - pierwiastka wspomagającego organizm we wzmacnianiu układu immunologicznego, krwionośnego czy oczyszczaniu z metali ciężkich. Odpowiedni poziom selenu pomaga osobom z niskim libido, wpływa pozytywnie na jakość nasienia u mężczyzn, poprawia funkcjonowanie tarczycy. Selen ma również niebagatelne znaczenie w profilaktyce nowotworów.
Wspomaganie pracy mózgu
Orzechy brazylijskie, zaraz po orzechach włoskich, mają bardzo duży wpływ na prawidłowe funkcjonowanie mózgu. Dzięki zawartości kwasów wielonienasyconych wspomagają funkcje pamięciowe i zdolności umysłowe, takie jak myślenie abstrakcyjne czy rozwiązywanie problemów. Kwasy wielonienasycone pełnią również istotną rolę w rozwoju i regeneracji neuronów, wiele wskazuje również na to, że pomagają w walkę z Alzheimerem.
Wpływ na kondycję skóry
Orzechy brazylijskie dzięki zawartości witamin E i B1 mają korzystny wpływ na wygląd skóry. Olej tłoczony z tego rodzaju orzechów stosowany jest w przemyśle kosmetycznym ze względu na swoje właściwości nawilżające, regenerujące i odmładzające. Często poleca się go osobom z ranami pooperacyjnymi i poparzeniami skóry. Stosowany jest również jako dodatek do balsamów czy odżywek do włosów, dłoni i paznokci.
Orzechy brazylijskie a odchudzanie
Orzechy brazylijskie są kaloryczną przekąską. Ze względu na wysoki poziom selenu rekomendowana dzienna dawka tego przysmaku to jedynie dwa orzechy. Taka ilość dostarcza organizmowi ok. 52 kcal. Jednak tłuszcze obecne w orzechach brazylijskich mogą pomóc w utrzymaniu prawidłowej wagi ciała, ponieważ - jak przekonują eksperci - wspomagają one spalanie tkanki tłuszczowej. Ponadto kwasy tłuszczowe zawarte w orzeszkach Para regulują poziom złego cholesterolu w organizmie.
Orzechy brazylijskie a ryzyko alergii
Orzechy brazylijskie mogą być przyczyną reakcji alergicznych skutkujących dolegliwościami takimi jak bóle brzucha, problemy żołądkowe lub zmiany skórne, m. in. obrzęk w okolicach warg, jamy ustnej i gardła, wysypka. Orzechy te mają też tendencje do kumulowania dwóch promieniotwórczych pierwiastków - baru i radu. Nie są to co prawda ilości, które mogłyby zaszkodzić zdrowiu, ale wprowadzając orzechy brazylijskie do swojej diety, warto o tym pamiętać.
Orzechy brazylijskie w kuchni
Orzechy brazylijskie mają szerokie zastosowanie w kuchni. Można je jeść na surowo, świetnie sprawdzają się jako dodatek do sałatek, a wyparzone i posiekane są zdrowym składnikiem domowych wypieków.
Domowe pesto z orzechami brazylijskimi
Składniki:
- 1 1/2 kubka orzechów brazylijskich,
- 1/4 kubka wody,
- dwie garście świeżej rukoli,
- jedna garść świeżej bazylii,
- sok z 2 limonek,
- 2 łyżki oliwy z oliwek,
- sól morska,
- starty czosnek.
Sposób przygotowania:
Należy usunąć sztywne łodygi rukoli i bazylii, następnie skopić liście sokiem z limonek. Całość zmiksować za pomocą blendera aż do uzyskania odpowiedniej konsystencji.
Masło orzechowe
Składniki:
- 200g orzechów brazylijskich,
- szczypta soli,
- 2 łyżki oleju z orzechów włoskich.
Sposób przygotowania:
Na początku należy przełożyć orzechy na blachę do pieczenia i podprażać je przez ok. 15 minut. Kiedy będą już gotowe, dodać olej z orzechów włoskich, sól i miksować za pomocą blendera aż do uzyskania odpowiedniej, kremowej konsystencji.
Ciasteczka czekoladowe z orzechami brazylijskimi
Składniki:
- 150 g orzechów brazylijskich,
- 125 g masła,
- 225 g cukru brązowego,
- 1 jajko,
- łyżeczka ekstraktu waniliowego,
- 25 g kakao,
- 3/4 łyżeczki cynamonu,
- 175 g mąki,
- 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia,
- 200 g czekolady.
Na początku należy utrzeć cukier z masłem i ekstraktem z wanilii. Dodać jajko, cynamon, kakao, dokładnie wymieszać. Do powstałej w ten sposób masy dodać sodę, mąkę i ponownie wymieszać. Następnie pokroić orzechy, czekoladę na drobne kawałeczki, dodać do masy. Z ciasta formować niewielkie kulki. Piec w temp. 180OC przez ok. 10-12 minut.
Autor: Paulina Sikora
Komentarze do: Orzechy brazylijskie – wartości odżywcze, właściwości i zastosowanie