Być może wkrótce przestaniemy leczyć otyłość operacjami chirurgicznymi. Tak przynajmniej wynika z badania amerykańskiego, przedstawionego w Science Translational Medicine. Naukowcy z Harvard University zaobserwowali, że zarówno u myszy, jak i u pacjentów, dochodzi do poważnych zmian na poziomie flory jelitowej po chirurgii gastrycznej wszczepienia bajpasów, mającej leczyć otyłość.
Postanowili więc w ramach eksperymentu przeszczepić florę jelitową myszy zoperowanych innym otyłym gryzoniom i obserwować skutki.
Peter Turnbaugh, jeden z autorów badania, mówi: - Zwierzęta te straciły 20% wagi. Zupełnie tak, jakby przeszły operację chirurgiczną. Jeżeli więc uda nam się dokonać tego samego z ludzką florą jelitową, będziemy mieli nową broń przeciwko otyłości.
Emmanuelle Magun z francuskiego instytutu IMRA, stwierdza: - Jest to prawdziwe nowe pole badań, które otwiera się przed nami, oferując nowe możliwości. Prace te są kolejnymi, które pokazują, że istnieje związek między mikroflorą jelitową a otyłością.
Zobacz również:
- Przyczyny otyłości u dzieci
- Nadwaga, jako ciężki problem współczesnej ludzkości
- Przyczyny otyłości, rodzaje i profilaktyka
- Ocet jabłkowy. Otyłość - przyprawa, która leczy
- Kobiety, które urodziły się jako pierwsze bardziej narażone są na otyłość
- Jak zwalczyć nawagę?
- Blokowanie tętnicy żołądka nową metodą leczenia otyłości?
- Jemy mniej kalorii, a wciąż mamy problem z otyłością: jak to możliwe?
Wcześniej, zespół Karine Clement ze szpitala Pitie-Salpetriere we Francji, również wykazał powiązanie między ponownym przybieraniem na wadze u otyłych pacjentów po diecie a ich florą bakteryjną.
Ci uczestnicy, których dieta miała na celu przywrócenie normalnego składu flory jelitowej, mieli potem o wiele mniejsze problemy z wagą.
Aby więc zrozumieć zachodzące tutaj procesy, badacze od pewnego czasu staranniej studiują mikroflorę bakteryjną.
Emmanuelle Maguin dodaje: - Na poziomie molekularnym pokazano, że niektóre bakterie wpływają na geny związane z odkładaniem tłuszczów, co ma bezpośredni związek z otyłością.
Jednakże, wydaje się, że jeszcze wiele czasu upłynie, zanim kolejne odkrycia naukowców skonkretyzują się w postaci skutecznego leku przeciwko otyłości. Przede wszystkim dlatego, że ciężko jest wyizolować z tej ogromnej liczby bakterii właśnie te gatunki, które odpowiadają za taki efekt.
Komentarze do: Otyłość: bakterie zamiast skalpela?