Badacze z francuskiego instytut INSERM przeprowadzili badanie, które miało na celu określenie, czy istnieje powiązanie między nerwowym systemem enterycznym, nazywanym powszechnie „drugim mózgiem”, a otyłością. Prace te ukazały się w przeglądzie naukowym The Journal of Physiology.
Czym się zajmuje ten tajemniczy drugi mózg?
Zadaniem tego drugiego mózgu jest kontrola nad tranzytem jelitowym. Enteryczny system nerwowy kieruje tranzytem jelitowym w organizmie: jest on złożony z blisko 100 000 000 komórek nerwowych i jest wszechobecny w układzie pokarmowym.
Zajmuje się on więc opróżnianiem żołądka, jak również funkcjami bariery niezbędnej do ochrony organizmu przed patogennymi czynnikami.
Naukowcy z francuskiego instytutu INSERM oceniają, że ten „drugi mózg” może odgrywać znaczącą rolę w nadmiernym przybieraniu na wadze, związanym z otyłością. Nie trzeba chyba przypominać, że otyłość stała się dziś prawdziwą plagą światową.
Zobacz również:
- Przyczyny otyłości u dzieci
- Nadwaga, jako ciężki problem współczesnej ludzkości
- Przyczyny otyłości, rodzaje i profilaktyka
- Blokowanie tętnicy żołądka nową metodą leczenia otyłości?
- Kobiety, które urodziły się jako pierwsze bardziej narażone są na otyłość
- Jak zwalczyć nawagę?
- Ocet jabłkowy. Otyłość - przyprawa, która leczy
- Jemy mniej kalorii, a wciąż mamy problem z otyłością: jak to możliwe?
Naukowcy francuscy postarali się więc o przeprowadzenie doświadczenia, aby określić, czy istnieje bądź nie związek między trawieniem i otyłością. Aby tego dokonać, badacze karmili myszy specjalną dietą, opartą na fastfoodach, od ich piątego tygodnia rozwoju do 18 tygodnia. W ten sposób, badacze mogli zaobserwować, że istnieją konsekwencje dla przewodu pokarmowego oraz systemu nerwowego enterycznego, związane z tego typu dietą.
Naukowcy z INSERM odkryli, że dieta zbyt bogata w tłuszcze i w cukry miała negatywny wpływ na ten system nerwowy, na opróżnianie żołądka, a także na tranzyt jelitowy. Według obserwacji, do opróżniania żołądka dochodziło szybciej niż normalnie. System nerwowy enteryczny nie miał więc wystarczającej ilości czasu, aby wysłać sygnał o sytości. A bez tego sygnału, żołądek domaga się jedzenia ponownie, tak jakby nie istniały żadne granice.
Jemy więc coraz więcej, a więc przybieranie na wadze jest sprawą nieuniknioną. Francuscy naukowcy z INSERM w ten sposób udowodnili, że składniki odżywcze mogą zmienić funkcjonowanie tego drugiego móżgu, a także jego rolę w rozwoju otyłości.
Jak podkreślają teraz uczeni, chodzi o zastanowienie się, w jaki sposób można wykorzystać rezultaty tego odkrycia. Można, na przykład, sprawdzić, czy możliwe jest zmodyfikowanie, czy też przeprogramowanie tego drugiego mózgu, kiedy u danej osoby zaczynają pojawiać się oznaki otyłości.
Komentarze do: Otyłość może być związana z "drugim mózgiem"