Kanadyjscy badacze odkryli niedawno zależność między otyłością a przedwczesną śmiercią. Osoby ze wskaźnikiem BMI powyżej 30 pkt. są półtora razy bardziej narażeni na ryzyko wczesnego zgonu.
Wskaźnik BMI
Osoby z wysokim wskaźnikiem BMI, który wylicza się za pomocą specjalnego wzoru, narażone są na przedwczesną śmierć. Wskaźnik dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn i używany jest powszechnie do określenia, czy waga mieści się w granicach normy, czy kwalifikuje się do walki ze zbędnymi kilogramami. Według Światowej Organizacji Zdrowia uzyskanie mniej niż 18,5 pkt. w obliczeniach BMI oznacza niedowagę. Od 18,5 do 24,99 pkt. jest to waga normalna, natomiast wynik powyżej 25 pkt. sugeruje nadwagę, a powyżej 30 pkt. – otyłość.
Zobacz również:
- Nadwaga, jako ciężki problem współczesnej ludzkości
- Przyczyny otyłości u dzieci
- Ocet jabłkowy. Otyłość - przyprawa, która leczy
- Blokowanie tętnicy żołądka nową metodą leczenia otyłości?
- Jak zwalczyć nawagę?
- Przyczyny otyłości, rodzaje i profilaktyka
- Skutki nadwagi
- Nieoperacyjne leczenie otyłości - balon żołądkowy
Otyłość prowadzi do szybszej śmierci
Osoby, których wskaźnik BMI wynosi od 30 do 35 pkt. mogą mieć większe problemy zdrowotne niż osoby, których wskaźnik sugeruje normalną wagę. Ryzyko śmierci w takim wypadku jest prawie półtora razy większe. Naukowcy przez 5 lat badali grupę osób i wywnioskowali, że otyłość sprzyja zachorowaniu na raka, choroby serca i płuc.
Przyczyny otyłości
Naukowcy zauważyli także, że częstymi przyczynami otyłości są używki takie jak alkohol, papierosy, czy narkotyki. Powodem do tycia jest też brak higieny, niewysokie zarobki, a także słabe zdrowie psychiczne.
Monika Kachniarz
Komentarze do: Otyłość może doprowadzić do szybszej śmierci