Lekarze napominają pacjentów po chirurgii bariatrycznej do brania witamin wspomagających pracę oczu. Przyjmowanie zbyt małej ilości witaminy A może skutkować ślepotą, suchością oczu, owrzodzeniem rogówki, a w skrajnych przypadkach – nawet całkowitą ślepotą.
Od brzucha do oka
Wyróżniamy trzy typy zabiegów bariatrycznych: restrykcyjne, wyłączające i mieszane - łącze pierwsze dwa typy. Poddanie się takiemu zabiegowi niesie za sobą rozliczne konsekwencje.
U niektórych pacjentów po operacji może wystąpić niedobór substancji odżywczych spowodowany częstszymi wymiotami; niekiedy pacjenci po zabiegu restrykcyjnym przechodzą na niezrównoważoną dietę, która nie zapewnia odpowiedniej ilości witamin i mikroelementów.
Zobacz również:
Ponadto zabiegi wyłączające i mieszane zmniejszają powierzchnię jelita, które odgrywa ważną rolę w przyswajaniu witamin i składników odżywczych – po operacji absorpcja jest zasadniczo zaburzona.
Niedobory składników odżywczych spowodowane chirurgią bariatryczną mogą powodować ślepotę, owrzodzenia, zmiany w rogówce oka, oczopląs, porażenie mięśni oka czy suchość. Jest to wynikiem niedoboru witamin A, E i B1 odpowiedzialnych za prawidłowe funkcjonowanie oczu i nerwów wzrokowych.
Komentarze do: Pacjenci po chirurgii bariatrycznej powinni przyjmować więcej witaminy A