Szukaj

Pamięć długotrwała wzmocniona dzięki kofeinie?

Liczne badania wskazują, że kofeina posiada wiele korzyści dla zdrowia. Nowe badania sugerują, że dawka kofeiny po nauce może przyczynić się do wzmocnienia pamięci długotrwałej. Zespół badawczy, kierowany przez Daniela Borota z Johns Hopkins University w Baltimore, zwraca uwagę, że chociaż poprzednie badania analizowały działanie kofeiny jako wzmacniacza poznawczego, to jej wpływ na pamięć długotrwałą nie był do tej pory szczegółowo rozpatrywany.

W swoich dociekaniach, badacze analizowali 160 uczestników w wieku od 18 do 30 lat. W pierwszym dniu badania, pokazywano uczestnikom zdjęcia różnych obiektów i zostali poproszeni o określenie ich jako rzeczy znajdujących się „wewnątrz pomieszczeń” bądź „na zewnątrz”. Wkrótce po tym zadaniu, losowo przydzielono ich do grupy przyjmującej 200 mg kofeiny w postaci pigułki bądź do grupy przyjmującej placebo. Następnego dnia uczestnikom pokazano te same zdjęcia, jak również kilka nowych. Badacze poprosili ich o zidentyfikowanie, które zdjęcia były „nowe”, które „stare” lub „podobne do oryginalnych zdjęć”.

200 mg kofeiny wzmacnia pamięć

Naukowcy odkryli, że osoby, które przyjmowały kofeinę lepiej identyfikowały zdjęcia, które były podobne do oryginalnych. Jednakże, badacze zauważają również, że obie grupy były w stanie trafnie odróżnić, czy zdjęcia są stare czy nowe.

Zespół badawczy przeprowadził dalsze eksperymenty przy użyciu 100 mg i 300 mg dawki kofeiny. Okazało się, że wyniki po dawce 200 mg kofeiny były lepsze w porównaniu z dawką 100 mg, jednak nie stwierdzono poprawy w przypadku dawki 300 mg. „A zatem, możemy stwierdzić, że dawka przynajmniej 200 mg jest najmniejszą wymaganą do zaobserwowania wpływu kofeiny na wzmocnienie pamięci”, zauważają autorzy badania. Zespół odkrył również, że wydajność pamięci nie uległa poprawie, jeśli badanym podano kofeinę godzinę przed przeprowadzeniem próby identyfikacji zdjęć.

Badacze twierdzą, że istnieje wiele możliwości wpływu kofeiny na poprawę pamięci długotrwałej. Na przykład, może ona blokować cząsteczkę zwaną adenozyną, uniemożliwiając tym samym zatrzymanie działania noradrenaliny - hormonu, który ma pozytywny wpływ na pamięć. Zwracają uwagę, że dalsze badania powinny skupić się na zrozumieniu mechanizmów, dzięki którym kofeina wpływa na pamięć długotrwałą.

Potencjalne korzyści i ryzyko związane z konsumpcją kofeiny

Według najnowszych danych US Food and Drug Administration (FDA), Amerykanie średnio konsumują 300 mg kofeiny dziennie. Głównymi źródłami tego związku są kawa, herbata i napoje bezalkoholowe.

Liczne badania wskazują, że kofeina jest korzystna dla zdrowia. W ubiegłym roku przeprowadzono badania sugerujące, że napoje zawierające kofeinę mogą zmniejszyć ryzyko choroby wątroby, zaś inne analizy mówią, że picie 2-4 filiżanek kawy dziennie może zmniejszać ryzyko popełnienia samobójstwa.

Jednak nie wszystkie doniesienia naukowe są tak optymistyczne. Jedno z badań sugeruje, że spożycie tej używki jest w stanie zakłócić rytm snu, zaś inne wnioskuje, że kofeina z napojów energetycznych może zaburzać funkcjonowanie serca.

Marcin Wądołowski

Komentarze do: Pamięć długotrwała wzmocniona dzięki kofeinie?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz