Otyłość zabija, to już wiemy. Ale w przypadku seniorów, pewne badanie pokazało, iż istnieje „paradoks otyłości”, który oznacza, że u ludzi powyżej 65 roku życia większy BMI właściwie może nawet wydłużyć ich życie. Dlatego dr Ryan Masters i dr Bruce Link z Columbia University’s Mailman School of Public Health, we współpracy z Danielem Powersem z University of Texas, postanowili rozjaśnić tę kwestię.
Swoje wyniki opublikowali w American Journal of Epidemiology. W artykule pokazują, gdzie poprzednie badanie zawierało błąd.
Krótko mówiąc: kiedy jesteś otyły i się starzejesz, twoje ryzyko śmierci rośnie w zastraszającym tempie.
Naukowcy zgadzają się teraz, że poprzednie badanie było błędne z powodu ograniczeń ankiety National Health Interview Survey, która dostarcza informacji na temat otyłości.
Nieścisłość jest wynikiem tego, że ankieta wyklucza ludzi, którzy są w szpitalach bądź w domach opieki, czyli szeroką rzeszę seniorów. A to oznacza, że dane zawierają nadmiar informacji od ludzi, którzy są zdrowi, włączając nawet tych, którzy są otyli i względnie zdrowi.
Zobacz również:
- Przyczyny otyłości, rodzaje i profilaktyka
- Nadwaga, jako ciężki problem współczesnej ludzkości
- Kobiety, które urodziły się jako pierwsze bardziej narażone są na otyłość
- Ocet jabłkowy. Otyłość - przyprawa, która leczy
- Blokowanie tętnicy żołądka nową metodą leczenia otyłości?
- Jak zwalczyć nawagę?
- Przyczyny otyłości u dzieci
- Skutki nadwagi
Co więcej, wiele otyłych osób nawet nie dożywa 65 roku życia, a więc nie żyje na tyle długo, żeby wziąć udział w badaniu.
Dr Masters, główny autor analizy, mówi: dane z ankiety nie pokryły po prostu populacji, którą byliśmy najbardziej zainteresowani.
W swoim projekcie, dr Masters dopasował dane z NHIS na temat otyłości z odpowiadającymi rejestrami z National Death Index (dane 800 000 dorosłych, zbierane w latach 1986 – 2004).
Następnie przeprowadził statystyczne obliczenia, które pokazały, że ryzyko śmierci z powodu otyłości rośnie wraz z wiekiem.
Niezliczone badania medyczne pokazały już, że otyłość ma efekt kumulacyjny na ludzkie ciało. Wcześniejsze badanie sugerowało zaś, że „paradoks otyłości” oznacza, że nagromadzona tkanka tłuszczowa chroni seniorów przed skutkami upadków, a także dostarcza dodatkowej energii w trakcie choroby.
Dr Link konkluduje: nasze badanie pokazuje, że nie można „wyrosnąć” z ryzyka otyłości. Nie mają racji ci, którzy utrzymują, że obawy dotyczące otyłości są nadmierne.
Dr Masters dodaje: ostatnio epidemia otyłości uderza we wszystkie grupy wiekowe w tym samym czasie, a to oznacza, że wielu starszych dorosłych zaczęło tyć dopiero w ostatnich 10 latach, kiedy już byli na tyle starzy, żeby wziąć udział w badaniu. To także może przyczyniać się do powstawania zjawiska rzekomego „paradoksu otyłości”.
Komentarze do: Paradoks otyłości – istnieje czy nie?