Wiemy, że palenie, picie oraz śmieciowe jedzenie skracają nam życie. Ale nie wiemy, o ile dokładnie. Nowe badanie opublikowane w BMJ, przeprowadzone przez University of Cambridge, pokazuje, że możliwe jest przypisanie odpowiednich liczb do tych złych nawyków.
Dr David Spiegelhalter, biostatystyk, posłużył się do tego prędkością starzenia oraz danymi z poprzednich badań epidemiologicznych nad śmiertelnością.
Oto kilka przykładów zachowań, które mogą ukraść 30 minut dziennie z długości naszego życia:
- 2 papierosy na dzień;
- 2 dodatkowe drinki;
- 1 porcja czerwonego mięsa;
- dodatkowe 5 kilogramów nadwagi;
- 2h telewizji dziennie.
Ale to nie wszystko. Oto kilka przykładów zachowań, które mogą przedłużyć nasze życie:
Zobacz również:
- codzienne zażywanie statyn dodaje 30 minut dziennie;
- 1 drink alkoholowy dodaje 30 minut dziennie;
- 20 min umiarkowanych ćwiczeń dziennie zapewnia 1h dodatkową godzinę na dzień;
- codzienna dieta bogata w świeże owoce i warzywa dodaje 2h;
- bycie kobietą dodaje 2h.
Dr Spiegelhalter podsumowuje: taka analiza pozwala nam lepiej zrozumieć długoterminowe ryzyko oraz nagrodę związaną z zachowaniami. Jesteśmy zasypywani dobrymi poradami na temat naszego zdrowia, ale jak mamy zdecydować, co jest najlepsze? Sugeruję tutaj bardzo prosty sposób na przedstawienie wpływu czynników stylu życia i środowiskowych na spodziewaną długość życia.
Jednakże, naukowiec zastrzega, że te statystyki to średnia wyciągnięta dla całej populacji i nie bierze pod uwagę zmiennych w zależności od jednostki. Nie mówi tutaj także o jakości życia, a więc wygrane dodatkowe 30 min życia może być zmarnowane w inny sposób.