Pomelo - właściwości i zastosowanie
Cytrusy kojarzą nam się z dużą zawartością witaminy C, zmaganiem się z infekcjami wirusowymi, szybkim spalaniem tłuszczu i z pełną gamą zawartych w nich minerałów. Mandarynki i pomarańcze tworzą klimat bożonarodzeniowy, cytryna to walka z przeziębieniem i grypą, a grejpfruta charakteryzuje mocno kwaskowy smak, stanowiący ciekawe połączenie z miodem lub cukrem brązowym.
A z czym kojarzy się pomelo? Stosunkowo niedawno ten owoc zagościł na polskim rynku, a szkoda, ponieważ nieco różniąc się od pozostałych cytrusów, właściwości zdrowotnych ma dużo więcej. Z nazwy przypomina melona i pomarańczę, natomiast jego smak określa się jako soczysty i słodki. Co powinniśmy wiedzieć na temat pomelo, jak należy go jeść i dlaczego jest niezbędny w naszej codziennej diecie?
Zdrowotne właściwości pomelo
Kwas askorbinowy
Pomelo przez wielu jest uważane za najzdrowszy cytrus. Już na wstępie warto wiedzieć, że zawiera najwięcej witaminy C, czyli więcej niż sama cytryna! Kwas askorbinowy jest niezbędny do funkcjonowania naszego organizmu. Dzięki jego obecności w organizmie wytwarza się kolagen, który z kolei wspiera leczenie wszelkich złamań i zwalczanie krwotoków. Ponadto witamina C zapobiega zawałom serca, udarom mózgu i powstawaniu miażdżycy. Kwas askorbinowy jest niezbędny do wzrostu i utrzymania odporności, zwłaszcza w okresach przesileń wiosenno-zimowych, ponieważ uszczelnia naczynia krwionośne, dzięki czemu wirusy nie mogą się dostać do organizmu. Na koniec należy dodać, że pomelo skutecznie niweluje... kaca. Współpraca witaminy C i potasu detoksykuje nasz organizm.
Witaminy i minerały
Potas zawarty w pomelo reguluje poziom naszego nawodnienia, przez co osoby skarżące się na obrzęki, bóle i opuchnięte kończyny powinny często sięgać po ten owoc. Witamina B1 przyspiesza gojenie się ran i uśmierza ból, a B2 zapobiega pogorszeniu się wzroku. Beta-karoten korzystnie wpływa na kondycję naszej skóry, a wapno zapobiega nadmiernemu łamaniu się kości. Trzeba pamiętać, że przygotowując pomelo nie należy całkowicie pozbywać się białych błonek, nazywanych albedo, ponieważ to one zawierają najwięcej witamin i minerałów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.
Zobacz również:
Pomelo na wszelkie dolegliwości
„Pomarańcza olbrzymia" zalecana jest:
- osobom cierpiącym na zgagę - sok po strawieniu pomelo wykazuje właściwości zasadowe,
- kobietom zmagającym się z rakiem piersi - bioflawonoidy zawarte w białej skórce hamują podział komórek nowotworowych,
- cukrzykom - pomelo zawiera śladowe ilości cukru,
- ludziom borykającym się z problemami trawiennymi,
- osobom cierpiącym na choroby układu krwionośnego,
- starszym,
- tym, którzy chcą schudnąć - pomelo obniża poziom cukru dostarczanego z posiłkami,
- osobom walczącym ze zmęczeniem i bezsennością,
- ludziom mającym problemy z obrzękami,
- cierpiącym na epilepsję - wywar z liści i kwiatów stosuje się jako środek uspokajający.
Wpływ pomelo na urodę
Spożywając regularnie pomelo, nadamy naszej cerze blasku i gładkości. Pozytywny wpływ na kondycję włosów i paznokci mają przeciwutleniacze zawarte w tym owocu.
Osoby dbające o linię powinny sięgać po pomelo, gdyż zawiera ono błonnik, przez co na długo po zjedzeniu cytrusa mamy uczucie sytości, a jedzenie jest powoli i dokładnie trawione. W 100 g jest zaledwie 38 kcal, zatem jest to idealna, słodka przekąska zastępująca desery. „Pomarańcza olbrzymia” jest składnikiem kosmetyków takich jak między innymi mydło. Dodatkowo używa się jej do produkcji maseczek oczyszczających, które dostają się do porów i usuwają z nich brud.
Pomelo w kuchni
Pomelo to owoc, który powstał przez skrzyżowanie odmian grejpfruta i pomarańczy. Smakiem bardziej przypomina tego pierwszego cytrusa, ale jest o wiele słodszy. Owoc dominuje w kuchni tajskiej i stamtąd też pochodzi. Chcąc sprawdzić soczystość pomelo, ważymy go, ponieważ im owoc jest cięższy, tym więcej ma w sobie soków. Ze skórek wytwarza się dżem, a z miąższu sok. Pomelo może być kandyzowane lub robi się z niego sok i marmoladę. Ciekawym pomysłem jest dodawanie „pomarańczy olbrzymiej" do pikantnych sałatek, lecz z reguły wykorzystuje się ją w deserach i koktajlach.
Przepis na sałatkę tajską z pomelo
Składniki:
- 1 pomelo,
- opakowanie mixu sałat,
- 1 czerwona cebula,
- garść prażonych orzechów arachidowych,
- 1 chili,
- 2 ząbki czosnku,
- 1 łyżka sosu sojowego,
- 1/4 szklanki soku z limonki,
- łyżka cukru.
Sposób wykonania:
Pomelo obrać ze skórki, oddzielić cząstki, usunąć białe błonki. Orzechy posiekać, cebulę pokroić w piórka, chili drobno posiekać. Do miski włożyć sałatę, na to pomelo, cebule i chili, posypać orzechami. Przygotować sos: wymieszać sok z limonki, przeciśnięty przez praskę czosnek, sos sojowy i cukier. Przed podaniem polać sosem.
Przepis na napój z pomelo
Składniki:
1 banan,
- 1/2 pomelo,
- 1 szklanka mleka,
- cukier do smaku.
Sposób wykonania:
Banana obrać, pokroić na kawałki. Z pomelo zdjąć skórkę, oddzielić cząstki i usunąć wszystkie błonki. Do malaksera wlać mleko, dodać owoce i cukier, zmiksować.
Autor: Zuzanna Majeran
Komentarze do: Pomelo - właściwości i zastosowanie