Naukowcy w Stanach Zjednoczonych przeanalizowali efekty długotrwałego stosowania czterech najpopularniejszych w Ameryce i polecanych przez celebrytów diet. Jak wynika z badania opublikowanego w Circulation: Cardiovascular Quality and Outcomes, czasopiśmie American Heart Association, długotrwałe rezultaty odchudzania i wpływ na zdrowie serca są niejasne.
Naukowcy doszli do wniosku, że diety, które w krótkim czasie pozwalają zgubić zbędne kilogramy niekoniecznie mają pozytywne skutki dla zdrowia, gdy są stosowane przez długi czas.
Wiadomo, że osoby otyłe mają nie tylko zbyt dużo dodatkowych kilogramów, ale przede wszystkim cierpią na choroby serca, nadciśnienie tętnicze, cukrzycę czy podwyższone ryzyko udaru.
Zobacz również:
- Domowe sposoby na ból korzonków
- Choroba otępienna, czy dotyczy tylko osób starszych?
- Jakie dolegliwości mogą wystąpić podczas ciąży?
- Blizny na skórze - czy można się ich pozbyć raz na zawsze?
- Smog – czym jest, w jaki sposób oddziałuje na nasze zdrowie i jak się przed nim chronić
- Zaburzenia psychiczne a konserwanty w żywności
- Żylaki w ciąży
- Szybkie odchudzanie z dietą lemoniadową
Wpływ diet na te czynniki chorobotwórcze nie jest dokładnie znany. Naukowcy planują przeprowadzić bardziej szczegółowe badania, gdyż obecne wyniki są niejasne. Nie są oni w stanie konkretnie stwierdzić, czy przy długotrwałym stosowaniu popularnych diet, za utratą kilogramów idą również korzyści zdrowotne.
Beata Marcinowska
Komentarze do: Popularne diety niekoniecznie zdrowe