Testy przeprowadzone w Kanadzie udowodniły, że uzupełnienie diety w probiotyki pozwoliło stracić i utrzymać wagę wielu kobietom. Pojawiło się jednak pytanie, dlaczego tylko płci żeńskiej. W związku z tym naukowcy z Laval University w Quebecu przeprowadzili dwunastotygodniową dietę odchudzającą na 125 mężczyznach i kobietach z nadwagą. Po owych dwunastu tygodniach kontynuowano proces utrzymania wagi u badanych.
Zadziwiające wyniki badań
Połowa osób w trakcie badań przyjmowała dwie tabletki bakterii probiotyku Lactobacillus rhamnosus, podczas gdy druga połowa stosowała środek obojętny farmakologicznie (placebo). Wyniki okazały się zaskakujące – pomimo faktu, iż wszystkie osoby zmniejszyły swoją wagę po 12 tygodniach, to tylko kobiety straciły więcej kilogramów. Podobna sytuacja miała miejsce w następnych 12 tygodniach kuracji utrzymującej wagę, gdzie kobiety w dalszym ciągu traciły na wadze. Naukowcy byli zdezorientowani uzyskanymi rezultatami, więc postanowili dokładniej się im przyjrzeć.
Zobacz również:
Próba analizy otrzymanych wyników badań
Nie udało się jednak uzyskać się jednoznacznej odpowiedzi. Badacze usiłowali doszukać się przyczyny w zastosowaniu tylko jednego szczepu probiotyków, gdy ogólny suplement probiotykowy może zawierać nawet 14 takich szczepów. Również próba obarczenia winą flory jelitowej lub zbyt dużej ilości złych bakterii u mężczyzn nie powiodła się. Naukowcy dopuszczają do siebie myśl, że nie każdy może doświadczyć spadku wagi dzięki przyjmowaniu probiotyków, ale nie mogą przyznać jednoznacznie, iż probiotyki wpłynęły jedynie na kobiety.
Tłumaczenie: Katarzyna Szuba
Komentarze do: Probiotyki przyspieszają utratę wagi u kobiet