Ludzki układ trawienny to idealne środowisko dla wielu mikroorganizmów. Ocenia się, że ok. 500 różnych gatunków bakterii znajduje schronienie w naszych jelitach, w zamian ułatwiając nam trawienie. Ale rola bakteryjnej flory jelitowej nie kończy się tutaj, zaznaczają badacze. Okazuje się bowiem, że pomaga nam ona walczyć skuteczniej z infekcjami pokarmowymi.
W trakcie antybiotykoterapii, populacja flory jelitowej zostaje uszczuplona, dlatego często cierpimy z powodu zaburzeń trawienia.
Aby walczyć z tym problemem, możemy stosować probiotyki, czyli zażywać żywe mikroorganizmy, najczęściej bakterie kwasu mlekowego, które naturalnie znajdują się w bakteryjnej florze jelitowej i które mają pozytywne działanie na zdrowie.
Ale w jaki sposób te bakterie zwalczają intruzów?
Na to pytanie stara się znaleźć odpowiedź ekipa naukowa z Institute for Food Research ze Zjednoczonego Królestwa. Ich prace opublikowane zostały w Plos One.
Zobacz również:
Obserwując z bliska bakterie z gatunku Lactobacillus johnsonii (należące do rodziny bakterii kwasu mlekowego), naukowcy zauważyli, że mikroby te formują wokół siebie ochronny płaszcz z cukrów zewnątrzkomórkowych.
Płaszcz ten pozwala bakteriom na skuteczne zainstalowanie się w układzie trawiennym i zapobiega jednocześnie rozwojowi patogenów, takich jak Clostridium perfringens (przyczyna wielu infekcji pokarmowych u ludzi).
Taki płaszcz ochronny ma więc dwie role: z jednej strony, chroni układ trawienny przed atakami kwasu żołądkowego i żółciowego, a z drugiej strony, pozwala bakteriom na tworzenie tzw. ochronnego biofilmu.
Dr Arjan Narbad, główny autor badania, mówi: - Musimy się teraz dowiedzieć, w jaki sposób i kiedy bakterie L. johnsonii tworzą ten płaszcz. Już wcześniej wykazano, że probiotyki na bazie Lactobacillus johnsonii chroniły kurczęta przed infekcjami pokarmowymi spowodowanymi przez C. prefringens. Być może w przyszłych pracach uda nam się przełożyć te wyniki na terapie dla ludzi.
Komentarze do: Probiotyki: strategia walki z zaburzeniami trawienia (2)
probiotyki
1Tak naprawdę i ja nie wiedziałam za dużo na ten temat, zazwyczaj podawałam je przy antybiotykach ale zaczęłam więcej czytać na ich temat i wiem, że są niezbędne przy biegunkach i działają korzystnie na poprawę odporności... pokaż całość
ciekawe
1ciekawy artykuł, ostatnio szukam informacji na temat probiotyków bo są chyba jak na razie mało znane, ja się o nich dowiedziałam przy okazji biegunki dziecka, zalecono nam acidolac i dopiero wtedy postanowiłam się temate... pokaż całość