Szukaj

Produkcja herbaty czarnej oraz ulung niszczy antyoksydanty herbaty zielonej i białej

Chociaż liście herbaty zielonej i białej są zbierane o różnych porach, mają jedną wspólną cechę: są suszone w naczyniu lub w piecu zaraz po zebraniu. Natomiast zarówno czarna, jak i herbata ulung jest pozostawiana na powietrzu zanim zostanie wysuszona.

Podczas pozostawiania na zewnątrz, podlega procesowi utleniania – wolne rodniki w powietrzu (głownie cząsteczki tlenu) reagują z cząsteczkami wewnątrz liści herbaty i powodują zmiany w strukturze chemicznej liści herbaty. Ten proces powoduje charakterystyczny, głębszy smak herbat czarnych i ulung. Herbata Ujung ze względu na bardzo mocny aromat można parzyć do trzech lub czterech razy. Suszy się ją na słońcu, na wolnym powietrzu zaraz po zebraniu, po czym wytrząsa się ją w koszach w celu poobcierania liści. Procesy „więdnięcia” i „wytrząsania” są kilkakrotnie powtarzane.

Dlaczego herbata czarna i ulung jest mniej wartościowa?

W wyniku procesu wytwarzania herbata ulung i czarna nigdy nie będzie miała tak wysokiej zawartości antyoksydantów jak herbata zielona. Niszczenie wielu antyoksydantów przez utlenianie nie jest zadziwiające. Antyoksydanty to cząsteczki bardzo podatne na reakcję z wolnymi rodnikami, które zabierają cząsteczki antyoksydantów, zanim przyłączą się one do innych.

Antyoksydanty w organizmie człowieka

Taki sam proces zachodzi w naszych organizmach, kiedy antyoksydanty, pochodzące z diety, reagują z wolnymi rodnikami, zanim mogłyby związać się w reakcji z cząsteczkami w komórkach i wspomagać ich naturalne mechanizmy obronne. Antyoksydanty i wolne rodniki są niszczone przez ten proces – tworzą nowe i chemicznie obojętne molekuły.

Katarzyna Kupczyk

Komentarze do: Produkcja herbaty czarnej oraz ulung niszczy antyoksydanty herbaty zielonej i białej

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz