Apiterapia, czyli leczenie i profilaktyka dolegliwości zdrowotnych produktami pochodzenia pszczelego, zyskuje coraz większą popularność. Jednym z produktów stosowanych w tej metodzie jest propolis, zwany także kitem pszczelim. Bogactwo składników chemicznych występujących w propolisie sprawia, że wykazuje on silne działanie zdrowotne. Składniki propolisu różnią się jednak w zależności od kraju jego pochodzenia, a także rodzaju roślin i żywicy, jakie zbierają pszczoły.
Na szczególną uwagę zasługuje wprowadzony właśnie w Polsce propolis BIO 30 z Nowej Zelandii, który charakteryzuje się znacznie silniejszym działaniem niż inne propolisy, ze względu na wyższą zawartość bioflawonoidów.
Czym jest propolis?
Propolis, to brązowa substancja wytwarzana przez pszczoły z substancji smolistych i balsamicznych pączków niektórych drzew i krzewów oraz z żywicy. Wykorzystywany jest przez pszczoły głównie jako materiał uszczelniający i dezynfekujący ule, chroniący je przed bakteriami, zakażeniami, pleśniami i innymi mikroorganizmami. Ze względu na swoje działanie antybakteryjne, przeciwgrzybiczne i przeciwwirusowe, a także przeciwzapalne i poprawiające odporność, propolis wykorzystywany był w lecznictwie już przez starożytnych Greków. Zawiera ponad kilkaset biologicznie aktywnych związków chemicznych, których synergiczne działanie odpowiada za jego skuteczność w leczeniu i profilaktyce wielu schorzeń. Jednak skład chemiczny propolisu z różnych krajów jest inny.
Warto zwrócić uwagę na propolis BIO 30 pochodzący z Nowej Zelandii, który posiada certyfikat potwierdzający zawartość minimum 30mg/1gram bioflawonoidów, czyli składników ochronnych roślin odpowiedzialnych za biologiczną aktywność propolisu. Propolis BIO 30 zawiera aż 70% flawonoidów, w porównaniu do innych propolisów, które zawierają zaledwie 10% tych związków.
„Wraz z rozwojem badań nad propolisem, znajduje on coraz szersze zastosowanie w lecznictwie. Kit pszczeli wykorzystywany jest w ginekologii, ortopedii, a nawet stomatologii. Stosowany jest w leczeniu chorób układu oddechowego, uszu, zatok przynosowych czy gardła, a także dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takich jak: różnego rodzaju nieżytowe zapalenia żołądka, nadżerki błony śluzowej oraz w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Ze swojego doświadczenia wiem, że preparaty z propolisem wykazują skuteczne działanie w ropnym zapaleniu skóry wywołanym przez bakterie lub grzyby, czyrakach, egzemach, a także w owrzodzeniach i odleżynach. Ponadto kit pszczeli stosowany jest także w leczeniu nowotworów. Szczególne osiągnięcia na tym polu ma właśnie propolis pochodzący z Nowej Zelandii ze względu na wysoką zawartość naturalnego związku chemicznego CAPE (kawowy phenethyl ester)” – przekonuje dr Krystyna Podgórska, specjalista chorób wewnętrznych, Członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Lekarskiego.
Zobacz również:
Co to jest CAPE?
Propolis BIO 30 z Nowej Zelandii wyróżnia się spośród propolisów z innych krajów dużo wyższą zawartością CAPE – kawowego kwasu phenethyl ester, który został zidentyfikowany jako główny składnik odpowiedzialny za hamowanie rozwoju procesów nowotworowych. Dowiedziono, że CAPE blokuje procesy związane ze wzrostem komórek rakowych w kilku typach nowotworów. Propolis BIO 30 może być stosowany w przypadku takich chorób jak: rak trzustki, czerniak złośliwy, guzy mózgu, szpiczak mnogi, rak piersi, rak prostaty, rak okrężnicy, rak szyjki macicy, rak jajnika, nerwiakowłókniakowatości, opóźnienie umysłowe lub problemy w nauce, autyzm, zapalenia (astma, artretyzm), epilepsja, nadciśnienie, Choroba Alzheimera, choroba Huntingtona. Badania nad rakiem z wykorzystaniem propolisu BIO 30 prowadził profesor Hiroshi Maruta. Udowodnił jego działanie w leczeniu nerwiakowłókniakowatości, chorobie genetycznej związanej często z guzami mózgu, wzdłuż kręgosłupa i na skórze, na którą nie ma dostępnych leków. Warto zaznaczyć, że obok właściwości tłumiących nowotwory, CAPE jest także jednym z najważniejszych związków antyoksydacyjnych obecnych w propolisie BIO 30.
Propolis BIO 30 w Polsce
Od niedawna propolis BIO 30 z Nowej Zelandii dostępny jest już w Polsce. „Propolis BIO 30 to nowy produkt, którego potwierdzone zdrowotne działanie wywarło na nas ogromne wrażenie. Znając działanie bakteriobójcze miodu Manuka, postanowiliśmy dać szansę polskim konsumentów spróbować także i tego produktu. Myślę, że różne preparaty zawierające propolis BIO 30 przypadną do gustu wielu osobom, od dzieci po osoby starsze” – wyjaśnia Maciej Olczyk, Prezes Propharma Sp. z o.o.
Propolis BIO 30 z Nowej Zelandii można w Polsce kupić u dystrybutora poprzez stronę www.bio30.pl
Dr Krystyna Podgórska – specjalista chorób wewnętrznych. Po skończeniu studiów medycznych w Warszawie, do 2007 roku pracowała w Centralnym Szpitalu Kolejowym, obecnie zwanym Międzyleskim Szpitalem Specjalistycznym w Międzylesiu, od wielu lat jako Ordynator II Oddziału Wewnętrznego. Obecnie jest Członkiem Prezydium Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, w którym pełni funkcję skarbnika. Jest także Członkiem Zarządu Towarzystwa Lekarskiego Warszawskiego oraz Przewodniczącą Koła Medycyny Komunikacyjnej. Czynnie uczestniczy w życiu naukowym, będąc organizatorem licznych sympozjów i konferencji. Za szczególne osiągnięcia w pracy społecznej została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Medalem Gloria Medicinae. Obecnie pełni również funkcję Prezesa Spółdzielni Profesorsko-Ordynatorskiej przy ulicy Waliców w Warszawie.
Komentarze do: Propolis zyskuje coraz większą popularność