Szukaj

Rada Promocji Zdrowego Żywienia Człowieka apeluje o zwiększenie spożycia mleka w Polsce

Spożywane przez przeciętnego Polaka ilości mleka i jego przetworów są niewystarczające, aby zaspokoić dzienne zapotrzebowanie na wapń. Z kolei niski poziom wapnia w diecie może prowadzić do osteoporozy oraz innych poważnych konsekwencji zdrowotnych. Warszawa, 29 maja 2009 r. - Już po raz dziewiąty, z inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) 1 czerwca obchodzony jest jako Światowy Dzień Mleka.



Spożywanie zalecanej ilości mleka i jego przetworów zaspokaja w 100% zapotrzebowanie organizmu na wapń i witaminę B2 oraz w niemal 60% przeciętne zapotrzebowanie na białko. Mleko jest bardzo dobrze tolerowane i łatwo przyswajalne przez organizm większości Polaków, gdyż jak pokazują badania, mieszkańcy Europy Północnej od wieków są genetycznie przystosowani do spożywania mleka. Alergia na mleko jest zjawiskiem dość rzadkim w populacji ludzi dorosłych. Dla porównania alergia na inne produkty np. truskawki, orzechy czy ryby występuje znacznie częściej.

Szczegółowe, opracowane naukowo informacje na temat spożycia mleka, jego roli
w prawidłowym żywieniu człowieka oraz znaczenia w zapobieganiu chorobom zawiera raport „Mleko i jego przetwory - niezbędne produkty w zachowaniu zdrowia" udostępniony przez Radę Promocji Zdrowego Żywienia Człowieka na stronie internetowej www.mleko.com

Apel Rady Promocji Zdrowego Żywienia Człowieka

Rada Promocji Zdrowego Żywienia Człowieka na tegoroczny Światowy Dzień Mleka przypomina o zaleceniach dotyczących picia mleka. Rada apeluje do wszystkich, aby sami pili więcej mleka (przynajmniej 2 szklanki dziennie) i zachęcali do tego innych, przekazując im dwa zalecenia:
  1. Pij nie mniej niż 2 szklanki mleka dziennie! Spożywaj co najmniej 2 pełne szklanki mleka, lub tyle samo kefiru albo jogurtu oraz 1-2 plasterki serów dziennie.

  2. Pij mleko przez całe życie! Mleko i przetwory mleczne są niezbędne w prawidłowym żywieniu nie tylko dzieci i młodzieży, ale i ludzi dorosłych. Obserwowana nietolerancja laktozy - cukru zawartego w mleku, dotyczy ok. 15% Polaków, szczególnie, gdy zaprzestali picia słodkiego mleka. Warto pamiętać, iż nietolerancja laktozy to nie jest alergia na mleko. Odpowiednie spożycie niskotłuszczowych, ale nie odtłuszczonych, produktów mlecznych jest niezbędne w profilaktyce nie tylko osteoporozy, ale również cukrzycy typu 2, nadciśnienia, choroby niedokrwiennej serca, kamicy nerkowej, dny moczanowej oraz niektórych chorób nowotworowych. Jak pokazały badania przeprowadzone w ostatnich latach, obecność naturalnych źródeł wapnia i witaminy D w codziennej diecie, czyli przede wszystkim mleka i produktów nabiałowych, zmniejsza ryzyko rozwoju otyłości.

Od lat obserwujemy alarmujący spadek konsumpcji mleka. Zachęcamy Polaków do spożywania większej ilości mleka i jego przetworów, aby odwrócić ten negatywny i niebezpieczny dla zdrowia trend" - mówi dr hab. n. med. Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska, przewodnicząca Rady Promocji Zdrowego Żywienia Człowieka.

Spożycie mleka w Polsce

W ostatnich latach spożycie mleka w Polsce wykazywało tendencję spadkową, a obecnie pozostaje na bardzo niskim poziomie. Konsumpcja mleka i produktów mlecznych w Polsce pozostaje na poziomie około 50% dobowego zalecanego spożycia dla mężczyzn i tylko około 40% dla kobiet1. Polacy piją dużo mniej mleka niż mieszkańcy innych krajów Unii Europejskiej.


Polska jest jednym z największych producentów mleka i jego przetworów w Europie, jednak jego spożycie wśród rodzimych konsumentów wciąż jest mniejsze, niż średnia w Unii Europejskiej. Przeciętny Polak konsumuje ok. 181 litrów mleka i przetworów mlecznych (wyrażonych w ekwiwalencie mleka) rocznie, podczas kiedy statystyczne spożycie mleka na osobę w całej Unii Europejskiej wynosi ok. 350 litrów rocznie.

Tak jak lubisz

Zimne, gorące, smakowe, cafe latte, cafe frappe, kakao, mleko z musli czy płatkami, jako zupa mleczna... Mleko można spożywać na przeróżne sposoby. Najlepiej znaleźć ten, który najbardziej nam odpowiada. Polacy najczęściej piją mleko jako zimny napój, dodatek do kawy, na gorąco z czekoladą lub kakao, z musli lub płatkami. Najrzadziej jest zaś ono spożywane w formie zup mlecznych. Trend ten zgodny jest z zaleceniami żywieniowców, aby pić mleko nie tylko na śniadanie, ale także spożywać je w ciągu dnia, aby zaspokoić głód i pragnienie.

Biorąc pod uwagę zawartość tłuszczu w mleku, Polacy najczęściej kupują mleko 3,2%, którego sprzedaż wynosi około 50% wolumenu sprzedaży. Prawie 20% stanowi mleko UHT 2%,
a niewiele mniej, bo 19% - mleko UHT 1,5%. Mleko o najniższej zawartości tłuszczu, czyli 0,5%, stanowi nieco ponad 7%.

Rada Promocji Zdrowego Żywienia Człowieka (RPZŻCz)

Rada Promocji Zdrowego Żywienia Człowieka powstała w marcu 1995 roku z inicjatywy lekarzy - ekspertów różnych specjalności, w tym żywienia i prewencji choroby wieńcowej. Pracami Rady kieruje dr hab. n. med. Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska, naukowiec z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, a członkami Rady są: prof. Marek Naruszewicz - prezes Polskiego Towarzystwa Badań nad Miażdżycą, Dziekan Wydziału Farmacji WUM
i prof. nadzw. dr hab. Artur Mamcarz - kardiolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz mgr Magdalena Makarewicz-Wujec - dietetyk z WUM. Celem RPZŻCz jest upowszechnianie w polskim społeczeństwie zdrowego sposobu żywienia i stylu życia, wydawanie i dystrybucja materiałów informacyjnych na temat żywienia oraz rekomendacja zdrowej żywności obecnej na polskim rynku. Więcej informacji na stronie: http://www.radapromocji.pl

Dodatkowych informacji udziela:
Agnieszka Dynos, Questia, Communications Management Consultants, tel. (022) 623 07 00

1 Wg danych z badania WOBASZ (Wieloośrodkowe Ogólnopolskie Badanie Stanu Zdrowia Ludności) przeprowadzonego w latach 2002-2005 na terenie Polski

Komentarze do: Rada Promocji Zdrowego Żywienia Człowieka apeluje o zwiększenie spożycia mleka w Polsce

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz