Badania przeprowadzone przez Johns Hopkins University's School of Medicine wykazują, że dwu lub trzydniowy post może pomóc twojemu mózgowi. Podczas podobnej głodówki można spożywać warzywa, pić niesłodzone herbaty i pić dużo wody.
Czemu głodówka jest dla nas dobra?
Głodówka może odgrywać znaczącą rolę w funkcjonowaniu mózgu. Po okresie głodówki proponuje się utrzymywanie normalnej diety. Ten system może pomóc w utrzymaniu najlepszej kondycji mózgu. Uważa się, że tymczasowe zaprzestanie jedzenia przestawia nasz mózg na tryb ‘nieszukający jedzenia’ (bierze się to jeszcze z czasów epoki lodowcowej) i tym samym redukuje stres.
Post dawniej
Zobacz również:
Naukowcy już w 1934 r. zaobserwowali, że zredukowanie kalorii w diecie świnek morskich wydłużało ich życie dwukrotnie. Inne badania wykazały, że post może pozytywnie wpływać na nasz mózg. Osoby cierpiące na choroby Alzheimera i Parkinsona mogą próbować tego sposobu, by złagodzić przebieg choroby. Głodówka polepsza pamięć i wspomaga procesy uczenia się. Post pomaga także przezwyciężyć stres pourazowy, a także pozytywnie wpływa na chorych ze schorzeniami mitochondrialnymi.
Jakie zalety ma jeszcze głodówka?
Głodówka przedłuża żywotność naszego mózgu i powoduje, że czujemy się młodzi i lepiej wyglądamy. Guru zdrowia Mark Sisson mówi: „Poszczenie co jakiś czas jest zupełnie nieszkodliwe, będę zatem co jakiś czas opuszczał kilka posiłków, by potem móc się cieszyć witalnością i bystrością umysłu”.
Monika Kachniarz
Komentarze do: Regularne głodówki mogą przedłużyć życie