Sześcioparametrowe równanie pozwala zdefiniować otyłości u dzieci już od urodzenia. Zostało ono przetestowane na liczbie 2500 uczestników, a wyniki wydają się być wystarczająco wiarygodne. Tak więc pracownicy służby zdrowia będą mogli informować rodziców odnośnie stosowania dobrych praktyk, by uniknąć nadwagi u dziecka.
Już od momentu urodzenia dziecka, istnieje prawdopodobieństwo przewidzenia, czy stanie się ono otyłe w następnych latach życia: jest to możliwe dzięki nowym testom opracowanym przez Laboratoire Génomique et Maladies Métaboliques przy Uniwersytecie Lille 2.
Oto co mogłoby pomóc lekarzom lepiej ukierunkować się na docelową grupę wysokiego ryzyka.
Po pierwsze, naukowcy zainteresowali się wyodrębnioną 4000 grupą fińskich dzieci urodzonych w 1986, a którą obserwowali do momentu, kiedy uczestnicy osiągnęli wiek dojrzałości.
Naukowcy szybko zorientowali się, że dysponują wystarczającą ilością informacji, aby przewidzieć - już po urodzeniu - zagrożenie nadwagą w dzieciństwie lub okresie dojrzewania.
Zobacz również:
- Przyczyny otyłości u dzieci
- Przyczyny otyłości, rodzaje i profilaktyka
- Ocet jabłkowy. Otyłość - przyprawa, która leczy
- Blokowanie tętnicy żołądka nową metodą leczenia otyłości?
- Jak zwalczyć nawagę?
- Nadwaga, jako ciężki problem współczesnej ludzkości
- Jemy mniej kalorii, a wciąż mamy problem z otyłością: jak to możliwe?
- Nieoperacyjne leczenie otyłości - balon żołądkowy
Najbliższe otoczenie wskazuje na ryzyko otyłości
Zebrane dane są bardzo oczywiste: nic nie kosztują i nie wymagają żadnych badań. Chodzi o kombinację czynników ryzyka już rozpoznanych jako te, wpływające na pojawienie się dziecięcej otyłości, a mianowicie: wskaźnik masy ciała (BMI) obojga rodziców przed okresem ciąży; waga kobiety
podczas ciąży; waga noworodka; zawód kobiety; nikotynizm ciężarnej; liczba dzieci w rodzinie.
Po połączeniu tych danych naukowcy utworzyli test prognostyczny. Mają wreszcie nowe zweryfikowane narzędzie, opisane w czasopiśmie Plos One.
Aby potwierdzić skuteczność swojej metody, badacze zaintersowali się grupą włoskich dzieci (1500), urodzonych w latach 80., i innej mniejszej - 1000 małych Amerykanów.
Według prof. Philippe Froguela, zapobieganie jest najlepszą strategią zwalczania tej epidemii i musi być jak najwcześniejszej wdrożone. Celem jest wyedukowanie rodziców, a szczególnie zapobieganie przekarmianiu dzieci i unikanie znanych błędów i złych nawyków żywieniowych.
W Europie otyłość dziecięca dotyczy populacji od 10 do 25%. We Francji, 12% obywateli poniżej 5 lat ma nadwagę, a więcej niż 3% należy do grupy dzieci otyłych.