Jeśli potrzebujesz silnego argumentu za tym, by do swojej diety włączyć więcej selera – naukowcy właśnie takiego dostarczają. Odkryli oni w selerze związek o właściwościach antynowotworowych. Apigenina, bo o niej mowa, w warunkach laboratoryjnych wykazała działanie hamujące rozwój komórek rakowych trzustki, jajników, wątroby, jelita cienkiego, żołądka, płuc i piersi. Związek ten występuje w wielu owocach i warzywach, jednak seler okazał się jego najbogatszym źródłem.
Podczas badań finansowanych przez National Natural Science Foundation of China i America's National Cancer Institute wyizolowano z selera apigeninę i przebadano jej wpływ na komórki nowotworu. W tym celu posłużono się testami na myszach. W jajniki samic wstrzyknięto nabłonkowe komórki rakowe jajników (OVCAR-3), z których bardzo intensywnie rozwijają się nowotwory i które są wybitnie odporne na chemioterapię. W ciągu czterech tygodni od wszczepienia u wszystkich myszy rozwinął się w obrębie jamy brzusznej nowotwór.
Następnie myszom doustnie podano ekstrakt apigeniny – 75 mg/kg i 150 mg/kg masy ciała, co odpowiada kolejno 0,025 i 0,05 procenta ich całkowitego dziennego zapotrzebowania na ten składnik. Naukowcy z badania wysnuli wniosek, że apigenina w różnym stopniu zahamowała przerzuty nowotworu z jajników do wątroby, jelita cienkiego i żołądka”, co daje powód, by „apigeninę w przyszłości wykorzystywać do zapobiegania i leczenia nowotworu jajników.
Zobacz również:
- Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach
- Rola tłuszczy jako składników pokarmowych
- Witaminy rozpuszczalne w wodzie
- Rola składników mineralnych w codziennej diecie
- Czym jest ortoreksja?
- Dieta zbilansowana dla dzieci w wieku przedszkolnym
- Jaką rolę pełnią białka w odżywianiu człowieka?
- Jak powinna wyglądać dieta osób starszych?
Podobne wyniki uzyskano w badaniu nad rakiem trzustki, opisanym w Molecular Cancer. Okazało się, że apigenina powstrzymuje także wzrost komórek nowotworowych trzustki u człowieka.
Nietoksyczna kuracja na raka piersi
Apigenina hamuje również rozwój złośliwego nowotworu piersi. Naukowcy z Uniwersytetu w Missouri odkryli, że wspomagana przez steroidowy hormon – progesteron – spowodowała zmniejszenie się nowotworu piersi.
- Było to pierwsze badanie, które pokazało, że pozyskiwana m.in. z selera czy pietruszki apigenina pomaga skutecznie walczyć z komórkami raka piersi, poddanymi działaniu chemii w hormonalnej terapii zastępczej - mówi prof. Salman Hyder z Uniwersytetu w Missouri.
Hyder twierdzi jednak, że wykorzystywanie apigeniny może nie być takie proste – trudno będzie znaleźć instytucje chętne do finansowania dalszych badań. Koncerny farmaceutyczne również mogą nie być zainteresowane inwestowaniem w leki z apigeniną, bo nie zyskają na tym wiele, skoro substancja ta występuje naturalnie w roślinach i nie trzeba jej sztucznie syntetyzować.
Nie pozostaje nam więc nic innego, jak po prostu częściej jeść warzywa, a nie czekać na stworzenie przez przemysł farmaceutyczny lekarstw z apigeniną.
Anna Orzechowska
Komentarze do: Seler może hamować rozwój niektórych nowotworów