Dwóch badaczy medycznych piszących do dziennika The Lancet rozprawia się nad tym tematem. Z powodu wysokiej zawartości cukru soki owocowe mogą być tak samo złe dla naszego zdrowia jak napoje z dodatkiem cukru typu napoje gazowane.
Profesor medycyny metabolicznej Naveed Sattar i dr Jason Gill z Instytutu Układu Sercowo-Naczyniowego i Nauk Medycznych na Uniwersytecie z Glasgow w Szkocji nawołują rząd Wielkiej Brytanii do dokonania zmian w obecnym programie „5 a day”1 eliminując jedną porcje owoców i warzyw, które wliczają się w ten program.
W ich publikacji naukowej, opublikowanej na łamach The Lancet Diabetes & Endocrinology, wysuwają wniosek, że włączanie soków owocowych do programu „5 a day” jako porcję owoców daje skutek odwrotny do zamierzonego, prowadząc do tego, że ludzie zaczną błędnie rozumować, iż napoje owocowe są zdrowym jedzeniem, którego spożywania nie trzeba w żaden sposób ograniczać, tak jak to jest w przypadku mniej zdrowej żywności.
Naukowcy nalegają również na to, aby firmy spożywcze poprawiły oznakowanie opakowań soków owocowych, tak aby informowały one konsumentów o tym, aby nie spożywali więcej niż 150 ml dziennie danego produktu. Soki owocowe przestają być tak popularne odkąd eksperci medyczni zaczęli baczniej przyglądać się powiązaniom pomiędzy wysokim spożyciem cukru, a ryzykiem pojawienia się chorób serca.
W 2012 roku badacze z Harvardu zdali raport na łamach dziennika Circulation, który jasno mówił, że codzienne spożywanie napojów słodzonych podnosi ryzyko chorób sercowych u mężczyzn. Dwa lata wcześniej, ci sami badacze występując podczas konferencji na Amerykańskim Stowarzyszeniu Serca powiedzieli jasno, że wyższe spożycie słodzonych napoi doprowadziło do znacznego zwiększenia się liczby osób chorych na cukrzycę i choroby serca na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat.
Zobacz również:
Soki owocowe nie są nisko-cukrową alternatywą dla słodzonych cukrem napojów
Dr Gill mówi że „wydaje się, że mamy do czynienia z wyraźnym błędem w pojmowaniu tego że soki owocowe są nisko-cukrową alternatywą dla słodzonych napojów”.
Prof. Sattar tłumaczy:
„Soki owocowe mają podobną wartość energetyczną i zawartość cukrów względem innych słodkich napojów, na przykład: 250 ml soku jabłkowego zawiera średnio 110 kcal i 26 g cukrów; i 250 ml coli zawiera zazwyczaj 105 kcal i 26,5 g cukrów.”
Badania zaczynają pokazywać że w przeciwieństwie do surowych owoców, których spożywanie w większych ilościach może prowadzić do zredukowania lub zneutralizowania ryzyka cukrzycy, spożywanie soków owocowych w zwiększonej ilości jest ściśle powiązane ze wzrostem ryzyka zachorowania na cukrzycę.
Prof. Sattar dodaje: „Jedna szklanka soku owocowego zawiera znacznie więcej cukru niż jeden kawałek owocu; na dodatek, dużo innych wartości odżywczych w owocu – jak na przykład błonnik – nie znajduje się w soku, lub występuje w bardzo znikomych ilościach”
„Ponadto, chociaż soki owocowe zawierają witaminy i minerały, które są w większości nieobecne w słodzonych napojach, poziom składników odżywczych w sokach w wielu przypadkach nie wystarczy, aby zrównoważyć niezdrowy wpływ, jaki wywierają one na metabolizm.” – podkreśla dr Gill.
W swojej rozprawie odnoszą się do badania, w którym uczestnicy wypijali codziennie przez trzy miesiące pół litra świeżego soku grejpfrutowego. Wyniki badań wykazały że, pomimo iż sok grejpfrutowy ma dużą zawartość przeciwutleniaczy, to doprowadziło to do zwiększenia odporności na insulinę i powiększenia talii u dorosłych z nadwagą.
Słaba świadomość społeczeństwa na temat zawartości cukrów w sokach owocowych
Badacze przedstawili również badanie internetowe na ponad dwóch tysiącach dorosłych, które sprawdzało świadomość społeczeństwa odnośnie zawartości cukru w sokach owocowych. Respondenci byli proszeni o spojrzenie na obrazek zawierający napój niealkoholowy i oszacowanie, ile łyżeczek cukru znajduje się w każdym z nich.
Wyniki pokazują, że nawet pomimo iż wszystkie napoje miały podobną zawartość cukru, to badani najczęściej zaniżali o 48% zawartość cukru w sokach i koktajlach owocowych, a średnio o 12% zawyżali w napojach gazowanych.
Prof. Sattar twierdzi że istnieją ważne przesłanki na temat zdrowia publicznego dla których nadwyrężono lub w pewnym sensie wzięto na cel słodzone napoje, tak aby zredukować ich konsumpcję. Jednak wraz z dr Gillem nie posuwają się aż tak daleko, żeby zalecać dzieciom, aby w ogóle nie piły soków owocowych, do czego nawoływali co poniektórzy w Stanach Zjednoczonych.
Nawołują jednak do tego, aby nakłonić decydentów w zakresie zdrowia publicznego do włączenia soków owocowych do swoich debat dotyczących napojów słodzonych cukrem.
Bartłomiej Kapliński
Komentarze do: Soki owocowe tak samo złe jak słodzone napoje (1)
Soki owocowe a dziecko
1Na soki z pewnością trzeba uważać i nie można przesadzać z ilością. A dla dzieci czasem lepsze jest podanie napoju słodzonego stewią, bo skuteczniej ugasi pragnienie.... pokaż całość