Szukaj

Spirulina w diecie zmniejsza toksyczność miedzi

Śmiertelne dawki siarczanu miedzi mogą mieć wpływ na wątrobę i nerki w drastyczny sposób. Badania z udziałem szczurów wykazały, że nadmierna ekspozycja zmienia miedź w surowicy krwi, co wpływa na uszkodzenia wątroby, podniesienie martwicy i zapalenia w organizmie. Te śmiertelne dawki mogą wynosić nawet sto razy większe dzienne zalecane spożycie miedzi.

Jak spirulina reguluje toksyczność miedzi?

Badanie zostało przeprowadzone w Indiach w  Dziale Badań i Zoologii  Chidambaram College, badając wpływ spiruliny w  diecie i jej niewielkie toksyczne  ilości miedzi w karpiu . Naukowcy przebadali redukcję miedzi w oparciu o wykorzystanie żywności ze spiruliną, Naukowcy dodali spirulinę do diety ryby i patrzyli jak diety z dodatkiem spiruliny daje pozytywne wyniki. Ryby, które zostały przeładowane  metalem, rozpoczęły wydalenia go z ich ciał poprzez odpady. Pomiary miedzi w fekaliach wzrosły. Ponadto, sinice zmniejszyły parametry hematologiczne, obniżyły szanse na choroby krwi oraz toksyczność wątroby i nerek. Najbardziej skuteczna dawka spiruliny  wynosiła 6 % dodatkowo w diecie ryby.

Czym jest spirulina i jakie ma właściwości?

Niebieskozielona alga, bogata w białko, które jest w 85% trawione przez nasz organizm,  to właśnie spirulina. Zawiera ona także najwięcej beta-karotenu i kwasów nukleinowych, spośród wszystkich pokarmów roślinnych i zwierzęcych. Dodatkowo spirulina oczyszcza wątrobę i nerki z toksyn, buduje kości, obniża poziom złego cholesterolu, wspomaga odchudzanie i działa antyrakowo. Jest to silny antyoksydant, który używany jest w profilaktyce chorób nowotworowych, wzmacnia również system immunologiczny i regeneruje komórki układu nerwowego. Algi te normalizują także poziom cukru we krwi, biorą udział w procesie trawienia i używane są w terapii pacjentów chorych na AIDS. Poza tym spirulina opóźnia proces starzenia, zmniejsza skutki chemioterapii i często stosowana jest przy anemii, ponieważ posiada bardzo dobrze przyswajane żelazo. Obecnie odkryto nowe pozytywne korzyści, jakie można czerpać ze spiruliny.

Miedz jako składnik diety

Miedź jest naturalnie występującym wolnym metalem. Ciało używa tego metalu do różnych działań i reguluje jego odpowiednie ilości. Zbyt dużo miedzi źle wpływa na pracę nerek i wątroby dlatego może być szkodliwe. Odpowiednia ilość jest niezbędna. U pewnych sinic     o nazwie Spirulina stwierdzono zmniejszenie toksyczności miedzi oraz poprawę krwi i zwiększenie wzrostu u ryb. To działanie modulujące, jak pokazano w tym badaniu, skutecznie eliminuje nadmiar miedzi uzyskany przez przeciążone przez niego wody, gleby i powietrze. Badanie to może pomóc ludziom pozbyć się toksycznych ilości miedzi z organizmu.

Odpowiednia ilość miedzi jest niezbędna

Miedź jest niezbędnym składnikiem odżywczym, odgrywa ważną rolę w tworzeniu hemoglobiny, w metabolizmie leków, w biosyntezie katecholamin oraz w metabolizmie węglowodanów. Jest również zaangażowany w sieciowania kolagenu, keratyny i elastyny. Niektóre enzymy są zależne od miedzi i działają w celu zmniejszenia aktywowanych form tlenu i tlenu cząsteczkowego. W Stanach Zjednoczonych, niedobór miedzi występuje rzadko. Toksyczność miedzi, z drugiej strony, to coraz większym problem.

Duża ilość miedzi jest niebezpieczna

Ludzie spożywają zazwyczaj nie więcej niż szacowana dzienna dawka miedzi, która leży między 1,0 i 1,3 mg na dzień, a w pewnych okolicznościach metal może opierać się w organizmie, jeśli komórki nie działają prawidłowo. Ostre narażenie na metal może uderzyć w niektórych środowiskach, szczególnie jeśli ludzie są narażeni na dodatkową miedź przez drogi oddechowe lub wchłaniają ją z wody lub gleby przeciążonej tym składnikiem. Ci, którzy pracują w pobliżu hut miedzi mogą wdychać nadmierne ilości miedzi. Miedź może także wpływać z rur do wody. EPA zidentyfikowała niebezpieczne poziomy miedzi w próbkach gleby z co najmniej  1647 miejsc porządkowych. Miedź, łatwo wchłania się z własnego żołądka i jelita cienkiego, może przeciążać przewód pokarmowy i powodować bóle brzucha, nudności i wymioty.

Katarzyna Bałdyka

Komentarze do: Spirulina w diecie zmniejsza toksyczność miedzi

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz