Jak podaje artykuł opublikowany przez naukowców środowiskowych w Journal of Epidemiology and Community Health wiele ze środków chemicznych wchodzących w skład pojemników żywnościowych mogą przenikać do jedzenia i powodować trwałe uszkodzenia na naszym zdrowiu.
Autorzy publikacji podkreślają, że pomimo faktu normowania wszelkich środków chemicznych i niskiego ryzyka, to kontakt z opakowaniami odbywa się codziennie i niejednokrotnie przez całe życie, przez co narażenie staje się ciągłe.
Powody do niepokoju
Materiały mające kontakt z żywnością (ang. food contact materials) są zazwyczaj plastikowe lub syntetyczne i zaliczają się do nich m.in. laminaty w brzegach kartonów czy uszczelnienia szklanych słoików. Pomimo, iż wciąż mało wiadomo na temat długotrwałych skutków stałego kontaktu z środkami chemicznymi, badacze podają trzy powody, które przy takiej sytuacji stanowią źródło obaw.
Zobacz również:
Pierwszym z nich jest fakt legalnego stosowania w opakowaniach żywnościowych formaldehydu, który jest jedną z substancji powodujących raka. Plastikowe butelki gazowanych napojów zazwyczaj posiadają niskie stężenie formaldehydu.
Kolejną substancją, którą również można znaleźć w materiałach mających kontakt z żywnością są Bisfenol A, tributylocyna, triklosan i ftalany. Należą one do środków zaburzających produkcję hormonów.
Ostatnim niepokojącym faktem jest liczba środków chemicznych stosowanych w materiałach mających kontakt z żywnością. Wynosi ona ponad 4000.
Potrzeba lepszej analizy i oceny materiałów
Naukowcy ostrzegają, iż standardowa analiza toksykologiczna nie bierze pod uwagę ewentualnych zmian zachodzących w komórkach spowodowanych przez owe materiały. Sprawia to, że trafność procedur regulujących staje pod dużym znakiem zapytania.
Z tego też powodu ocena i biomonitoring populacji zalecane są przez badaczy jako środek pozwalający na odkrycie potencjalnych powiązań pomiędzy materiałami mającymi kontakt z żywnością a przewlekłymi stanami jak rak, otyłość czy cukrzyca.
Katarzyna Szuba
Komentarze do: Środki chemiczne zawarte w opakowaniach żywnościowych szkodliwe dla zdrowia